5. edycja konkursu IPN ,,Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej"
Treść
Instytut Pamięci Narodowej organizuje kolejną edycję konkursu „Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. Ideą wydarzenia jest zachęcenie dzieci i młodzieży do rodzinnych dyskusji o historii.
To już 5. edycja konkursu „Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. Jest organizowana w celu przywracania pamięci o dramatycznych losach Polaków podczas II wojny światowej na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzesze Niemiecką.
– Zależy nam na przypomnieniu martyrologii Polaków i przypomnieniu historii obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na terenie dzisiejszych Niemiec i Austrii. Interesuje nas również życie codzienne naszych rodaków pod okupacją niemiecką zarówno na terenach wcielonych od III Rzeszy, jak również w Generalnym Gubernatorstwie – wyjaśnia Anna Chmielewska-Metka z poznańskiego IPN.
Jak wskazuje historyk Piotr Boroń, los Polaków na ziemiach wcielonych do III Rzeszy był podporządkowany zbrodniczej polityce nazistowskich Niemiec.
– Przede wszystkim Polacy mieli stanowić gorszą kategorie ludzi. Nie wolno im był zajmować pewnych miejsc w komunikacji miejskiej, wchodzić do pewnych stref zarezerwowanych dla ludności niemieckiej. Polacy musieli schodzić z drogi Niemcom. (…) To było może najbardziej poniżające dla Polaków, że musieli udawać naród podległy – zaznacza Piotr Boroń.
Jak w tym dramatycznym czasie żyli i radzili sobie Polacy, mają ukazać prace uczniów, do których jest skierowany konkurs „Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”.
– Zadaniem uczestnika jest poznanie historii własnej rodziny i nadesłanie pracy prezentującej jej losy w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Uczeń przygotowuje pracę pisemną opartą na materiale źródłowym, relacjach świadków wydarzeń, wspomnieniach rodzinnych, pamiątkach, listach – mówi Anna Chmielewska-Metka.
Gotowe opracowania należy przesłać do końca kwietnia. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych klas VI, VII i VIII oraz ponadpodstawowych.
– Bardzo chętnie dołączymy do konkursu, tym bardziej, że dzieci na lekcjach, jeżeli mają jakieś swoje wspomnienia rodzinne, to bardzo chętnie o tym opowiadają. To piękna okazja, żeby to szerzej zaprezentować – wskazuje Jolanta Kwiatkowska-Reichel, dyrektor szkoły podstawowej nr 65 w Gdańsku.
Laureaci konkursu wezmą udział w Wyjeździe Pamięci do Górnej Austrii i odwiedzą miejsca pamięci oraz martyrologii ważne dla Polaków. Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Stowarzyszenie Rodzin Polskich O
Autor: mj
Tagi: II Wojna Światowa IPN