A. Macierewicz: XXI Forum Polonijne przypomina nam o naszych obowiązkach
Treść
Jako parlamentarzysta wziąłem sobie to do serca i to jest jedna z ról, jaką pełni to forum. Przypomina nam o naszych obowiązkach – mówił w sobotę były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas XXI Forum Polonijnego zorganizowanego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się drugi dzień XXI Forum Polonijnego. Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem: „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”.
Drugi dzień Forum Polonijnego rozpoczęła uroczysta Msza Święta.
Te spotkania zawsze są bardzo wartościowe – podkreślał ks. bp Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.
– Trzeba pogratulować tej bardzo ważnej inicjatywy i dziękować Panu Bogu, że ona jest, a jednocześnie modlić się, by przynosiło to efekty – takie, jakie mogą przynosić wszelkie rozmowy, które są prowadzone szczerze, w zaufaniu, po prostu w Bożym duchu – wskazał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.
Forum Polonijne to dobra platforma wymiany zdań, opinii i przedstawienia problemów, z jakimi boryka się polonia – zauważyła prawnik Maria Szonert-Binienda.
– Forum Polonijne to bardzo ważne wydarzenie. Mamy przedstawicieli polonii z całego świata. Mamy także przedstawicieli Sejmu, Senatu, rządu, pana prezydenta, tak więc jest grupa osób, gdzie kwestie polonijne są istotne dla tych wszystkich instytucji, organów, jak i przedstawicieli – mówiła Maria Szonert-Binienda.
– To jest całe bogactwo, że są te różne punkty widzenia i czasami możemy czuć się dotknięci, zadowoleni czy też niezadowoleni, ale kiedy w pierwszej chwili możemy nawet protestować, to zapładnia nasz umysł i możemy stwierdzić, że „może ktoś jednak w czymś miał racje” – zaznaczyła prof. Mira Modelska-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie.
To także możliwość wsłuchania się w głosy Polaków, którzy mieszkają na Kresach Wschodnich – podkreślił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
– Wsłuchania się w ich potrzeby; w to, czego pragną; w to, w czym trzeba im pomóc. Tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne, a to forum ma już tak długą tradycję, że bez niego losy Polonii i Polaków rozsianych po całym świecie, byłyby bardzo trudne do opisania i zdiagnozowania – wskazał Jan Józef Kasprzyk.
A te diagnozy trafią do władz państwowych – zauważył prezes Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii w Australii Adam Gajkowski.
– Na pewno podejmiemy, tak jak i co roku, konkretne uchwały. Będą one zapisane i skierowane do rządu, Sejmu, Senatu jako nasze dezyderaty – powiedział Adam Gajkowski.
Z pewnością wniosków będzie sporo, bo i problemy z roku na rok się mnożą.
– Jako parlamentarzysta wziąłem sobie to do serca i to jest jedna z ról, jaką pełni to forum. Przypomina nam o naszych obowiązkach – zaznaczył b. szef MON Antoni Macierewicz.
Uczestnicy forum wzięli też udział w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenach TV Trwam i Radia Maryja. [czytaj więcej]
Forum Polonijne zakończy się w niedzielę. Zwieńczy je uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
Autor: mj