Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Amerykanie zbudują tarczę z Rosją?

Treść

Amerykański ambasador Stephen Mull, p.o. podsekretarz stanu ds. rozbrojenia i bezpieczeństwa, wracając z Moskwy, złożył wizytę w Warszawie, gdzie spotkał się z wiceszefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Witoldem Waszczykowskim. Głównym tematem rozmów była kwestia instalacji w Polsce elementów amerykańskiego systemu rakiet przechwytujących. Oprócz zawieszonego projektu, Stanów Zjednoczonych i Polski nie łączy żadna na tyle istotna umowa polityczna w zakresie bezpieczeństwa, aby podniosła rangę naszego kraju jako sojusznika i wzmocniła nasz status względem Rosji.

- Głównym przedmiotem naszych rozmów była kwestia instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Witold Waszczykowski po spotkaniu ze Stephenem Mullem. - Podsekretarz stanu poinformował nas o wynikach rozmów z Rosjanami. Zapewnił przy tym, że w ich trakcie strona amerykańska nie wykorzystała sojuszu z Polską jako karty przetargowej - relacjonował wiceszef BBN. Zapytany, jak ocenia prawdopodobieństwo zbudowania przez Amerykanów systemu rakiet przechwytujących w środkowej części Europy, stwierdził, iż szanse na to są połowiczne.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy ze źródeł zbliżonych do dyplomacji amerykańskiej, USA zdecydowały się odłożyć budowę baz w Czechach i w Polsce nawet na kilka lat, do czasu, kiedy zagrożenie ze strony Teheranu będzie większe. Powodem ma być stanowisko Rosji, która sprzeciwia się inwestycji, i fakt, że Iran posiada obecnie rakiety o maksymalnym zasięgu 2 tys. kilometrów. Strona amerykańska nie wykluczyła stworzenia systemu antyrakiet o mniejszym zasięgu, umiejscowionych bliżej Iranu i przy współudziale Rosji.
Dla Polski może to oznaczać koniec projektu "tarcza". Wprawdzie Amerykanie zapewniają o politycznej woli sojuszu z naszym krajem, jednakże wielu dyplomatów nie kryje obaw przed sytuacją, w której Rosja dokona z USA pewnych ustaleń, a następnie obydwa państwa będą starały się je narzucić swoim sojusznikom.
Kreml i Biały Dom będą też omawiać nową koncepcję strategiczną Paktu Północnoatlantyckiego. Informacje dotyczące szczegółów rozmów między Obamą a Miedwiediewem nie dotarły jeszcze do Pragi. Przynajmniej oficjalnie. - Nie otrzymałam jeszcze żadnych wiadomości na temat rezultatów rozmów - powiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" czeska negocjator w sprawie tarczy Veronika Kuchynova. - Będziemy czekali na relację ze strony amerykańskiej - oświadczyła.
Anna Wiejak
"Nasz Dziennik" 2009-07-09

Autor: wa