Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apel do posłów o odrzucenie rządowego projektu o in vitro

Treść

Organizacje pro life, lekarze a także prawnicy ponawiają swój apel do polityków o odrzucenie rządowej ustawy o in vitro. Dziś w Sejmie odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

Rządowy projekt umożliwia skorzystanie z procedury in vitro małżeństwom, ale także osobom pozostającym w konkubinacie. Ponadto zakłada eugeniczną selekcję ludzkich embrionów i umożliwia poczęcie na szkle komórek rozrodczych po śmierci „dawcy”.

Magdalena Korzekwa menedżer CitizenGo w Polsce przypomniała wyrok Sądu Najwyższego, który analizował rządowy projekt.

- Sąd Najwyższy stwierdził, że zasadniczą wadą rządowego projektu o finansowaniu biznesu in vitro jest brak jasnej definicji zarodka (str. 3 tej opinii). Wiedza medyczna daje nam wystarczające podstawy, aby taką definicję stworzyć. Projekt ten nie definiuje także jasno statusu osoby ludzkiej – co jest dużą niespójnością wobec polskiej konstytucji i wobec wspierających ją ustaw. Co więcej ten projekt przewiduje możliwość in vitro nie tylko dla małżeństw. Sąd Najwyższy również nad tym rozwiązaniem nie pozostawia suchej nitki stwierdzając, że godzi to w konstytucyjny porządek rodzinny i dlatego też projekt ten nie jest zgodny z polską konstytucją – podkreśla Magdalena Korzekwa menedżer CitizenGo w Polsce.

Lekarz Ewa Ślizień-Kuczapska ze stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny powiedziała, że niepłodność nie jest chorobą, lecz zespołem objawów i dolegliwości przewlekłych. Dlatego też – z medycznego punktu widzenia – należałoby stosować klasyczną hipokratejską medycynę.  Jako alternatywę dla in vitro lekarka wskazała naprotechnologię.

- Procedury in vitro są niestety wysoko aborcyjnymi technikami. Aby urodziło się jedno dziecko drogą in vitro musi zginąć, co najmniej dziesięć zarodków. Wszystkie kolejne etapy – zarówno dawstwo komórek, możliwość wykorzystywania kobiet surogatek, mrożenie zarodków – to wszystko jest sprzeczne z medycyną klasyczną. Medycyną, której najlepszym przedstawicielem w zakresie diagnostyki i leczenie niepłodności jest naprotechnologia. To nowa wiedza medyczna, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, ale opiera się na dobrej medycynie, w której diagnostyka wykorzystuje wszystkie najnowsze dostępne możliwe formy. W tym przypadku również leczenie opiera się na najnowszych technikach tzw. chirurgii endoskopowej wolnej od zrostówzaznacza lekarz Ewa Ślizień-Kuczapska.

Przeciwko rządowemu projektowi o in vitro jest PiS i klub parlamentarny Zjednoczonej Prawicy.

 

Źródło: radiomaryja.pl, 25 czerwca 2015

Autor: tk