Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Baza powstańców styczniowych w internecie

Treść

Z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego w internecie ruszyła pierwsza i jedyna w Polsce lista jego uczestników.

Pod linkiem www.powstanie.okiem.pl można znaleźć wiele ciekawych informacji o powstaniu, archiwalnych zdjęć oraz wspomnień potomków powstańców.

Jak informują organizatorzy, w jednym miejscu gromadzone są wypisy z setek książek, dane z archiwów, informacje z nagrobków, wiadomości rodzinne, kopie zdjęć trzymanych w szufladach.

Najważniejsze jest to, że każdy, kto posiada ważne informacje o powstaniu lub jego uczestnikach, może aktywnie tworzyć tę stronę. Albo każdy z nas może sprawdzić, czy w jego rodzinie byli powstańcy z 1863.

– Spodziewaliśmy się pozytywnego odbioru, ale entuzjazm, z jakim się spotykamy, zaskoczył nas ogromnie. Teraz liczymy na odzew ze wszystkich stron Polski – tę wiedzę, która spoczywa w szufladach, na leśnych krzyżach, w bibliotekach wiejskich, na zdjęciach wiszących na ścianach mieszkania dziadka... a także na odzew historyków, pasjonatów, hobbystów – którzy podzielą się usystematyzowaną wiedzą i którzy będą mogli poszperać w archiwach różnych muzeów, parafii... wreszcie liczymy na Polaków na Kresach i tych głęboko w Rosji, którzy odezwą się po latach – mówi redaktor naczelny portalu Marcin Niewalda.

Powstanie Styczniowe to jedno z najważniejszych wydarzeń naszych dziejów, dlatego też powstało o nim wiele opracowań. Każde z nich – z powodu ograniczeń wydawniczych - obejmuje pewien zakres materiału. Oblicza się, że brało w nim udział - w zależności od metody liczenia - od 80 do 200 tysięcy osób.

„W Dynamicznym Herbarzu Rodzin Polskich postanowiliśmy użyć nowych technologii, aby zebrać to, co dotychczas zostało napisane, w jedną, łatwo przeszukiwaną bazę. Takie nowe technologie dają zresztą dużo więcej niż tylko ułożenie listy wszystkich znanych uczestników. Kompilując publikacje, mamy okazję łatwo porównywać informacje w nich zawarte i przez to łączenie powstaje nowy zasób informacji prowadzący do ważnych odkryć” – czytamy na stronie poświęconej powstańcom.

Na stronie znajduje się prosty formularz, przez który można nadesłać informacje o swoich przodkach powstańcach. Materiały można też nadsyłać e-mailowo na adres genealogia@okiem.pl lub listownie.

Nasz Dziennik Poniedziałek, 18 lutego 2013

Autor: jc