Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Betonowy tupolew stanął w Kałkowie

Treść

Wykonany ze stali i betonu pomnik poświęcony katastrofie smoleńskiej, przedstawiający makietę rządowego tupolewa w skali 1:2,5 ze zdjęciem pary prezydenckiej w drzwiach samolotu, zostanie w najbliższą niedzielę odsłonięty obok sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

Charakterystycznym elementem dwudziestometrowego monumentu będą zdjęcia przedstawiające naturalnej wielkości sylwetki Marii i Lecha Kaczyńskich, a także kilku innych ofiar katastrofy, którzy związani byli z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. W oknach samolotu pojawią się więc także zdjęcia ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, legendarnej działaczki NSZZ "Solidarność" Anny Walentynowicz, prezesa IPN Janusza Kurtyki i wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Pomnik zawierać będzie również cząstkę oryginalnego wraku Tu-154M, a także urnę z ziemią z miejsca katastrofy. Biało-czerwony pomnik-samolot stanie u podnóża pięciokondygnacyjnej kamiennej budowli w kształcie góry, która stanowi Golgotę Martyrologii Narodu Polskiego. Podczas niedzielnych uroczystości obok pomnika posadzone zostaną także dęby pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.
Inicjatorem budowy monumentu jest ks. infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium. Jak podkreśla ks. Wala, pomnik ma nie tylko upamiętniać ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, które zginęły w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, ale również zachęcać pielgrzymów do refleksji. Pomnik powstaje z datków wiernych, którzy wyrazili potrzebę takiego właśnie upamiętnienia na terenie swojej parafii ofiar tragicznego lotu. Wcześniej, w znajdującej się przy sanktuarium Golgocie Narodu Polskiego, powstała już specjalna sala poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej, w której umieszczono m.in. zdjęcia wszystkich 96 ofiar i pamiątki po nich. Okoliczność ich śmierci przypomina zaś wkomponowany w krzyż wizerunek żołnierza z przestrzeloną głową w objęciach Matki Bożej oraz kontury mapy Polski i samolotu. Poza miejscem upamiętnienia ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego, w Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego znajduje się też kilkadziesiąt kaplic-oratoriów poświęconych najnowszej historii Polski. Upamiętnieni w nich zostali ci, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i Kościoła, w tym m.in. ks. Jerzy Popiełuszko i pozostałe ofiary stanu wojennego, a także żołnierze podziemia niepodległościowego. W sanktuarium co tydzień odbywają się też czuwania modlitewne w intencji Ojczyzny, które rozpoczęły się tydzień po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego. Każdego roku przybywa do Kałkowa-Godowa około 600 tys. pielgrzymów.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.30 specjalnym montażem słowno-muzycznym poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, po którym o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Po niej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Udział w uroczystościach zapowiedziały już m.in. rodziny: Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kurtyki i Anny Walentynowicz, a także parlamentarzyści z Kielc.

Marta Ziarnik

Nasz Dziennik Środa, 20 czerwca 2012, Nr 142 (4377)

Autor: au