Białostoczanie organizują uroczystości rocznicowe z rozmachem
Treść
Społeczny Komitet Upamiętnienia I Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, który organizuje w Białymstoku trzydniowe uroczystości z nią związane, chce, by stały się one również wielką manifestacją patriotyczną.
Uroczystości potrwają trzy dni. Rozpoczną się w piątek, 8 kwietnia, o godz. 18.00 Mszą św. w kościele św. Kazimierza. Odprawi ją ks. abp senior Stanisław Szymecki. W świątyni zostanie również odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona marszałkowi Krzysztofowi Putrze, który należał do tej parafii. W ramach trzydniowego programu uroczystości przewidziane są aż dwa marsze ulicami Białegostoku. Pierwszy, już w piątek, przejdzie od kościoła św. Kazimierza na cmentarz św. Rocha, gdzie znajduje się grób Putry. Drugi - przez samo centrum miasta, od kościoła farnego do pomnika ofiar katastrofy na wałach kościoła św. Rocha. - Chcemy, żeby udział w uroczystościach był masowy i miał charakter manifestacji patriotycznej. Prosimy tych, którzy chcą wziąć udział w marszach, aby zabrali flagi narodowe, aby przyszli całymi rodzinami, z dziećmi - mówi Ewa Cywińska, przewodnicząca Społecznego Komitetu Erygowania Pomnika Katastrofy Smoleńskiej, który jest jednym z organizatorów obchodów rocznicy.
Zaproszenie do udziału w uroczystościach przyjęły m.in. rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej pochodzące z Białegostoku. To rodzinne miasto stewardesy Justyny Moniuszko, marszałka Krzysztofa Putry, prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego oraz prawosławnego arcybiskupa Mirona Chodakowskiego. Ich rodziny będą na pewno obecne podczas bardzo istotnych części uroczystości, którymi będą w sobotę Msza św. w intencji ofiar katastrofy, odprawiona o godz. 18.00 w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w katedrze, przemarsz pod pomnik smoleński, a tam nocne czuwanie wypełnione modlitwą oraz prezentacja utworów patriotycznych wykonywanych przez białostockich artystów.
Władze miasta swoje uroczystości organizują oddzielnie. Są przewidziane jedynie na niedzielę, 10 kwietnia. Tego dnia część miejskiego programu obchodów rocznicy oraz obchodów organizowanych przez społeczny komitet będą wspólne. Na pewno wszyscy spotkają się razem na Mszy św. w kościele św. Rocha o godz. 9.30 oraz na późniejszych oficjalnych uroczystościach przy pomniku smoleńskim. Po nich o godz. 11.00 społeczny komitet zaplanował wyjazd autokarem osób chętnych na uroczystości do Warszawy.
Centralnym miejscem białostockich obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej będzie tzw. pomnik smoleński. Monument powstał w rekordowo krótkim czasie z datków mieszkańców województwa podlaskiego. Pomnik jest posadowiony na wałach kościoła św. Rocha w Białymstoku, wybudowanego jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.
Adam Białous, Białystok
Nasz Dziennik 2011-03-31
Autor: jc