Bliżej afrykańskiej kultury
Treść
Batiki, rzeźby, biżuterię, instrumenty muzyczne, szereg przedmiotów wykonanych przez mieszkańców Afryki można oglądać na wystawie zorganizowanej w gmachu Poczty Głównej w Lublinie. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Sióstr Misjonarek Afryki, które pracują w 16 krajach tego kontynentu.
Prezentowane prace przybliżają kulturę i życie codzienne Afryki - czy będą to motywy na batikach, czyli specjalnych tkaninach (np. kobiety pracujące w gospodarstwie), czy niewielkie rzeźby odlane z mosiądzu przedstawiające np. Afrykańczyka wracającego z pracy w polu lub grającego na bębnie. Odnajdziemy również motywy związane z wiarą: wizerunek Matki Bożej - rzeźbę z hebanu, postać Chrystusa na jednym z batików.
Autorka scenariusza wystawy - siostra Cecylia Bachalska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Afryki zwraca uwagę na pomysłowość mieszkańców Czarnego Lądu, na umiejętność wykorzystania najróżniejszych materiałów do wyrobu zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i zabawek czy instrumentów. Wymienia tu - dla przykładu - sandały ze zużytych opon samochodowych, małą lalkę wykonaną z liści kukurydzy, miniaturowe motory i rowery, które zrobiły dzieci, wykorzystując puszki i drut. Jak mówi siostra Cecylia Bachalska, zabawki te są również odbiciem dziecięcych marzeń. Podkreśla jednocześnie, że największym pragnieniem dzieci, z którymi zetknęła się w Afryce, jest nie tyle posiadanie różnych przedmiotów, co możliwość nauki, zdobywania wykształcenia.
Na wystawie można też obejrzeć barwne, wzorzyste materiały, z których afrykańskie kobiety szyją swoje stroje. Jest biżuteria, w tym zrobione z miniaturowych koralików ozdoby, które - jak wyjaśnia autorka scenariusza wystawy - swoją kolorystyką i rodzajem wzorów wiążą się z mieszkańcami danego regionu czy kraju. O zamiłowaniu do piękna świadczą też zdobienia na przedmiotach codziennego użytku, na instrumentach.
Ekspozycja przybliża również działalność Sióstr Misjonarek Afryki, które pełnią swoją posługę m.in. w szpitalach, domach dziecka, obozach dla uchodźców. Jak podsumowuje siostra Cecylia Bachalska, ludzie spotykani przez nie w codziennej pracy zadziwiają różnorodnymi zdolnościami, pomysłowością, wewnętrznym bogactwem. Wystawę w galerii na Poczcie Głównej w Lublinie oglądać można do końca lutego bieżącego roku.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2009-02-09
Autor: wa