Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bogactwo ludzkiej miłości

Treść

Bogatemu trudno będzie wejść do królestwa niebieskiego (Mt 19,23).

W Ewangelii według św. Marka Pan Jezus bardziej precyzyjnie mówi: Jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność (Mk 10,24). W ten sposób Pan Jezus wskazuje na to, co w bogactwie przeszkadza wejść do królestwa Bożego. W tym przypadku bogactwo oznacza pokładanie ufności w dostatku. Przy takim określeniu bogactwa mogą nim być naznaczeni także ci, którzy nie posiadają wiele dóbr ziemskich, ale są nastawieni na ich zdobywanie i marzą o nich.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Sdz 6, 11-24a; Mt 19, 23-30

W Piśmie Świętym istnieje także pozytywne pojęcie bogactwa. Czytamy w nim, że Bóg jest „bogaty w miłosierdzie” (zob. Ef 2,4). Bogactwo w tym przypadku nie polega na tym, że Bóg wiele posiada, ale na tym, że wiele daje. Bogactwo jest w tym przypadku hojnością. Bogaty jest nie ten, kto wiele posiada, ale ten, kto wiele daje. Pan Jezus nas wzywa do takiego bogactwa przed Bogiem (zob. Łk 12,21), to znaczy do tego, byśmy potrafili autentycznie dawać. Pan Jezus mówi o tym bogactwie w dalszej części dzisiejszej Ewangelii:

Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? Jezus zaś rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy (Mt 19,27–29).

Zasiądą w królestwie Bożym na dwunastu tronach, to znaczy: otrzymają władzę w niebie. Ale oni także otrzymują już tutaj na ziemi swoiste bogactwo: bogactwo ludzkiej miłości. I tak się rzeczywiście dzieje z tymi, którzy „opuszczają wszystko” swoje, by pójść za Chrystusem. Niezależnie od tego, czy będzie to kształt życia zakonnego, czy świeckiego, prawdziwe pójście za Chrystusem prowadzi do pięknych spotkań z ludźmi.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny, pozytywny element dzisiejszej Ewangelii, który ujawnia po raz kolejny odmienność naszych ludzkich perspektyw i Bożego miłosierdzia. Pan Jezus powiedział: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego (Mt 19,24), na co św. Piotr jęknął: Któż więc może być zbawiony? (Mt 19,25). W odpowiedzi usłyszał: U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe (Mt 19,26).

Bóg może więc zbawić także człowieka bogatego, którego zaślepiły dobra tego świata. Kiedy często modlimy się o nawrócenie naszych bliskich, którzy się zagubili na różne sposoby, pamiętajmy o tym zdaniu Pana Jezusa: u Boga wszystko jest możliwe. Nawet to, co wydaje się niemożliwe. O tym trzeba pamiętać także w przypadku nas samych. Bóg może zbawić i mnie – takiego grzesznika!

Komentarze liturgiczne na każdy dzień roku –zerknij tutaj i wybierz to, co najbardziej cię interesuje :)

Włodzimierz Zatorski OSB | Jesteśmy ludźmi

Źródło: ps-po.pl, 18 sierpnia 2015

Autor: mj