Bolesne wspomnienie - Katyń 1940
Treść
"Wołam dzisiaj jako świadek, jeniec Kozielska, ocalony od mordu katyńskiego. Wołam o prawdę i sprawiedliwość! Pochodzę z kraju, który miał być unicestwiony na mocy tajnego układu Ribbentrop - Mołotow, który zawarty został 23 VIII 1939 roku w Moskwie. Polska miała być wymazana z mapy świata. Wspólna konferencja metodyczna NKWD i Gestapo w 1940 roku przygotowała plan systematycznej likwidacji Narodu Polskiego. Zaczęły się wywózki, deportacja milionów ludzi w głąb Rosji, aresztowania, przemoc i terror. Dokument z 5 marca 1940 roku, który przekazuję, jest bezprecedensowym dowodem zbrodni ludobójstwa. To polecenie wymordowania 22 tysięcy Polaków, niewinnych ludzi zabranych do niewoli i osadzonych w obozach i więzieniach".
Ten apel nieżyjącego już kapłana, ks. prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, powraca dziś bolesnym wspomnieniem w kolejną już, 69. rocznicę nierozliczonej dotąd zbrodni będącej konsekwencję owego rozkazu z 5 marca 1940 roku, w którym czytamy: "Rozpatrzyć w trybie specjalnym z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelanie. Sprawy rozpatrzyć bez aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia". Treść tego zbrodniczego rozkazu wybrzmi dzisiaj głosem aktorów w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża podczas uroczystego koncertu upamiętniającego Katyń. Wieczór rozpocznie o godzinie 18.00 rocznicowa Msza Święta sprawowana przez ks. Stanisława Kucia z udziałem Reprezentacyjnej Orkiestry Policji Polskiej pod dyrekcją nadkomisarza Janusza Trzepizura. Po Mszy św. odbędzie się część artystyczna pt. "Katyń - Warszawa pamięta" z udziałem aktorów scen warszawskich: Barbary Dobrzyńskiej, Jolanty Fijałkowskiej, Witolda Bielińskiego, Macieja Gąsiorka, Edwarda Mizikowskiego, Jana Krzysztofa Szczygła i Krzysztofa Zakrzewskiego.
Autorka scenariusza - Barbara Dobrzyńska, wykorzystała autentyczne dokumenty, jak na przykład datowana na marzec 1940 roku notatka szefa NKWD Berii dla Stalina (o aresztowanych jeńcach polskich jako zawziętych wrogach władzy sowieckiej, ich liczbie z podziałem na grupy generałów, pułkowników, majorów wojska, policjantów, urzędników, "obszarników" - jak czytamy itd.), a także notatka sporządzona przez szefa KGB Szelepina dla Chruszczowa z 9 marca 1940 roku mówiąca o dokonanej operacji rozstrzelania jeńców przez Sowietów i konieczności zachowania dyskrecji oraz podtrzymywania fałszywej wersji, iż dokonali tego Niemcy. W programie znajdzie się też sprawa Jałty pokazana w zainscenizowanej i rozpisanej na aktorów scence dialogowej między Rooseveltem, Churchillem, Stalinem i Mołotowem. Ponadto usłyszymy poezję poświęconą ofiarom zbrodni, m.in. "Katyń", przejmujący tekst Feliksa Konarskiego "Tej nocy zgładzono wolność/ W katyńskim lesie.../ zdradzieckim strzałem w czaszkę/ Pokwitowano Wrzesień... (...) Tej nocy sprawiedliwość/ zgładzono w katyńskim lesie.../ Bo któraż to już wiosna?/ Która zima i jesień?/ Minęły od tego czasu,/ Od owych chwil straszliwych?/ A sprawiedliwość milczy,/ Nie ma jej widać wśród żywych".
Program wieczoru uświetni także Reprezentacyjny Artystyczny Chór Wojska Polskiego pod dyrekcją Pawła Szkopa. W wykonaniu artystów usłyszymy pieśni patriotyczne i religijno-patriotyczne. Uroczystemu wspomnieniu rocznicy katyńskiej patronują: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Komitet Katyński, Komitet Obrony Pamięci Narodowej "Golgota Wschodu" ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, Krąg Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia i Międzynarodowy Rajd Motocyklowy (który przejedzie ulicami Warszawy). Reżyseria części artystycznej wieczoru jest dziełem aktorki Teatru Polskiego w Warszawie, znanej, niestrudzonej propagatorki i obrończyni wartości patriotycznych oraz pamięci o wielkich polskich artystach zasłużonych dla naszej Ojczyzny - Barbary Dobrzyńskiej.
Temida Stankiewicz-Podhorecka
"Nasz Dziennik" 2009-03-05
Autor: wa