Centralna Informacja Emerytalna
Treść
ZUS, KRUS, a może OFE? Źródeł składek, które będą decydować o wysokości naszych emerytur, jest kilka. Dlatego o wyliczenie potencjalnej wysokości świadczenia emerytalnego może być trudno. Pomóc ma Centralna Informacja Emerytalna.
Kończąc studia, młody Polak ma zazwyczaj przed sobą ponad 40 lat pracy, Polka o pięć mniej. Mając 24 lata, mało kto myśli o swojej emeryturze, a jeśli już taki temat się przewija, młodzi ludzie chcą brać sprawy w swoje ręce.
– Młodzi Polacy coraz bardziej nastawiają się na to, że muszą sami odłożyć na swoją przyszłość, ale co ważne, nie mają prostych wskazań, jak powinni to zrobić, mają tylko pomysły – mówi prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog.
Oprocentowanie lokat jest niskie; żeby inwestować np. w nieruchomości trzeba mieć naprawdę spore środki. Jednak posiadając umowę, pracujący mają płacone składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie ZUS gromadzi ich środki na przyszłość.
– Do tego, żeby naliczyć emeryturę, czyli te pieniądze, które co miesiąc senior będzie dostawał z ZUS do domu lub na konto bankowe, bardzo istotne jest to, ile pieniędzy zgromadził na swoim koncie emerytalnym – zauważa Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Chodzi o środki, które wpłynęły do 1999 r., co nie dotyczy już młodszych osób będących na rynku pracy oraz o środki, które obecnie zapisują się na indywidualnych kontach każdej osoby pracującej. Później, w dużym skrócie, suma dzielona jest przez potencjalną ilość miesięcy tzw. dożycia, czyli statystyczną długość życia. Aby wyliczyć wysokość emerytury, możemy skorzystać także z kalkulatora internetowego dostępnego na stronie ZUS-u.
– Bardzo precyzyjne obliczenia są wtedy, kiedy zalogujemy się na PUE ZUS, bo wtedy w ten kalkulator możemy wpisać nasze konkretne kwoty, czyli wysokość naszego kapitału początkowego i wysokość zgromadzonych składek i wtedy możemy zdecydować czy już idziemy na emeryturę, czy chcemy dalej pracować – podkreśla Iwona Kowalska-Matis.
A co jeśli kalkulacja sprawia nam pewne problemy? Dane mogą być rozproszone przez to, że jest kilka źródeł wpływających na wysokość emerytury. Rozwiązaniem tego problemu ma być propozycja w postaci Centralnej Informacji Emerytalnej.
„Centralna Informacja Emerytalna zapewnia w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych – ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE oraz ich stanu. Umożliwia również symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych, ułatwiając decyzję o oszczędzaniu na przyszłość emerytalną oraz pozwoli na wykonywanie niektórych działań na środkach i kontach produktów emerytalnych” – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Każdy z nas będzie mógł sprawdzić, ile pieniędzy w ramach każdego systemu, udało nam się odłożyć na poczet przyszłej emerytury i wyliczyć jej wysokość. System budowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj