Cieszyn pożegnał płk. Langera
Treść
Z udziałem rodzin polskich kryptologów, którzy złamali kod Enigmy, w Cieszynie odbyły się uroczystości ponownego pochówku pułkownika Gwido Karola Langera, wieloletniego szefa polskiego Biura Szyfrów, którego pośmiertnie odznaczono Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Pułkownik Gwido Karol Langer, wieloletni szef polskiego Biura Szyfrów i współtwórca złamania szyfrów Enigmy, spoczął w piątek w rodzinnym Cieszynie. Jeszcze przed Mszą św. płk Langer został pośmiertnie odznaczony za udział w złamaniu Enigmy Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W uroczystościach uczestniczyła rodzina płk. Gwido Langera: córka Hanna Kublicka-Piottuch i przybyła z zagranicy wnuczka, a także rodziny polskich kryptologów, którzy złamali kod Enigmy - Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego, oraz przedstawiciele prezydenta RP, Wojska Polskiego, służb specjalnych, duchowni katoliccy, luterański i prawosławny.
- Pułkownik wraca do Cieszyna, miasta swojej młodości. Być może dane mu było nieraz słyszeć, a może i śpiewać pieśń tak znajomą na ziemi cieszyńskiej: "Ojcowski dom to istny raj, dar Ojca Niebieskiego. Chociaż byś przeszedł cały świat, nie znajdziesz piękniejszego. (...) A gdy ci przyjdzie wynieść stąd i odejść w świat daleki, ojcowski dom miej w pamięci na wieki" - mówił ks. prałat Andrzej Rdest, proboszcz parafii św. Elżbiety, gdzie odbyło się nabożeństwo żałobne. Pułkownik został pochowany z honorami wojskowymi na cieszyńskim cmentarzu komunalnym.
Gwido Karol Langer urodził się w 1894 roku w Żylinie (obecnie Słowacja). Młodość spędził w Cieszynie, skąd wywodziła się jego rodzina. W 1930 roku objął kierownictwo Biura Szyfrów, które pod jego zwierzchnictwem odniosło największe sukcesy - w 1932 roku złamany został szyfr niemieckiej Enigmy. W lipcu 1939 roku pułkownik przekazał sekret łamania szyfrów aliantom. Po 1939 roku kierował ekipą kryptologów we Francji i Afryce Północnej. W 1943 roku został aresztowany przez Niemców i więziony do maja 1945 roku. Po wyzwoleniu wyjechał do Londynu. Zmarł przedwcześnie 30 marca 1948 roku w szkockim Kinross. Został pochowany w niedalekim Perth. O ekshumację i ponowny pochówek płk. Langera w Polsce zabiegała jego córka.
MA, PAP
Nasz Dziennik 2010-12-13
Autor: jc