Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Debata nad Tarczą Antyinflacyjną 2.0 w Sejmie

Treść

W Sejmie debatowano w środę nad Tarczą Antyinflacyjną 2.0. Projekt ustawy zakłada między innymi obniżkę VAT-u na paliwo do 8 procent oraz na żywność i gaz do zera.

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w styczniu przekroczyła 8,6 proc. Wzrost cen towarów i usług to zjawisko globalne i wpływa także na sytuację w Polsce. Przyjęta we wtorek przez rząd Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma przeciwdziałać skutkom inflacji. To kontynuacja tarczy obowiązującej od pierwszego stycznia.

– Projekt przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku (to jest na okres 6 miesięcy) na żywność objętą do tej pory stawką 5 proc. do stawki zero – powiedział Andrzej Kosztowniak.

Paliwa mają stanieć o około 60-70 groszy. Na żywności polskie rodziny zaoszczędzą średnio 45 zł miesięcznie. Ustawa zakłada także obniżenie podatku VAT na nawozy sztuczne oraz gaz do zera procent. Podatek VAT na energię cieplną i eklektyczną spadnie do 5 procent.

– Pomoc w zakresie tarczy antyinflacyjnej będzie oscylowała kwotą ponad 11 miliardów złotych dla naszych obywateli – poinformował poseł sprawozdawca.

Zdaniem opozycji projekt jest opóźniony o co najmniej kilka miesięcy.

– Jest to rozwiązanie czasowe, na pół roku, a co po 31 lipca? Przejściowa obniżka VAT nie obniży trwale cen. Za pół roku ceny mogą skoczyć do poziomu wyższego niż obecnie – zauważyła Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej.

Tarcza antyinflacyjna nie pomoże rolnikom. Proponowane obniżki VAT-u na środki ochrony roślin są niewystarczające – podkreślił poseł Koalicji Polskiej, Krzysztof Paszyk.

– Nie można załatać kubraka uszytego z sparciałej tkaniny tą samą tkaniną, a to, co dzisiaj proponujecie Polkom i Polakom, to tak trochę przypomina – dodał.

To projekt, który jest bliźniaczo podobny do tego, który wcześniej przedstawiała Konfederacja – przypomniał poseł Artur Dziambor.

– Chciałbym, żebyście przyjęli te pomysły na zawsze, nie na trzy miesiące, pięć miesięcy, sześć miesięcy, ale na zawsze – wskazał polityk.  

Ustawa ma wejść w życie 1 lutego i obowiązywać 6 miesięcy.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Antyinflacy inflacja Sejm