Debata o projekcie ustawy dot. opiekunów
Treść
1300 złotych netto za opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem i 800 złotych za zajmowanie się osobą dorosłą przewiduje projekt ustawy przygotowany przez resort pracy.
Dziś w siedzibie ministerstwa pracy w południe odbędzie się tzw. podstolik ds. systemowego rozwiazywania problemów rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.
Zgodnie z projektem ustawy wysokość świadczenia będzie zależała od wieku osoby, którą zajmuje się opiekun. Gdy podopieczny przekroczy 18. rok życia świadczenie wyniesie jedynie 800 zł. Dochód na osobę w rodzinie nie będzie mógł przekroczyć 1 tys. zł.
Natomiast osoby, które miały już wcześniej przyznane świadczenia mogłyby przy nich pozostać, na zasadzie korzystania z praw nabytych.
Iwona Hartwich, prezes stowarzyszenia „Mam Przyszłość”, zwróciła uwagę, że jedynie 20 proc. dzieci ma orzeczenia stałe. Natomiast pozostałe 80 proc. rodziców, musi weryfikować je co cztery lata, co może oznaczać utratę wyższego świadczenia.
- Nie po to leżeliśmy na tych kafelkach przez 17 dni, żeby teraz obniżano rodzicom świadczenia. Dla nas nie ma różnicy. Kiedy moje dziecko będzie miało 18 lat i 1 dzień, to dalej będzie niepełnosprawnym dzieckiem, które wymaga takiej samej opieki jak przed uzyskaniem pełnoletności – powiedziała Iwona Hartwich.
Obecnie osoby opiekujące się osobami niepełnosprawnymi mogą otrzymać wyłącznie jedno świadczenie, nawet jeśli oboje zrezygnowali z pracy. W myśl proponowanej ustawy każdy będzie mógł otrzymać świadczenie, gdy zrezygnuje z pracy.
RIRM
źródło: RIRM, 10 lutego 2015
Autor: mj