Delegacja KW rozpoczyna wizytę w Polsce
Treść
Delegacja Komisji Weneckiej rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Polsce. W trakcie pobytu w naszym kraju urzędnicy będą przygotowywać opinię ws. reformy prokuratury.
Członkowie delegacji spotkają się m.in. z przedstawicielami polskich władz i środowisk prawniczych.
Przed południem dojdzie do rozmów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Następnie odbędą się spotkania z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International oraz Krajowej Rady Sądownictwa.
Po południu przedstawiciele Komisji Weneckiej mają zaplanowane spotkania m.in. w Sejmie, Senacie, Sądzie Najwyższym i Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Europoseł Zdzisław Krasnodębski liczy na to, że ocena delegacji będzie się bardziej odnosiła do rzeczywistości, „niż to miało miejsce do tej pory”.
– Wiemy, że to jest tylko głos doradczy i na pewno ten głos doradczy zostanie wysłuchany, ale jak wszyscy pamiętamy, wszystkie rady, wszystkie uwagi Komisji Weneckiej we wszystkich poprzednich kwestiach były dla nas na tyle interesujące, ale także na tyle merytoryczne, że mogliśmy je uwzględnić. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej, zwłaszcza że z innych ciał – jak z Komisji Europejskiej – płyną sygnały, że rzeczywiście jest trochę lepsza atmosfera, jest więcej zrozumienia dla spraw Polski niż to jeszcze było przed wakacjami – mówi Zdzisław Krasnodębski.
W poniedziałek rzecznik Rady Europy poinformował, że Komisja Wenecka wyda w grudniu nie jedną, ale dwie opinie dotyczące Polski. Chodzi o nowelizację ustawy o prokuraturze, projekty ustaw dotyczących reformy sądownictwa i ustawę o ustroju sądów powszechnych.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 października 2017
Autor: mj