Delegacja Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych
Treść
19 października br. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Waldemar Jakubaszek przyjął delegację przedstawicieli Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych.
Na spotkanie przybyli Jens Gabbe - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, Martín Guillermo Ramírez - Zastępca Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, Dieter Friese - Starosta Powiatu Sprewa-Nysa, Prezydent niemieckiej strony Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, Ilona Petrick - Dyrektor niemieckiego biura Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, Jana Handrischeck - Pełnomocnik Starosty Powiatu Sprewa-Nysa-Bóbr ds. Partnerstw i Estera Lindner-Kuhlmann - Dyrektor „Eurocentrum” w Guben.
Celem wizyty było spotkanie robocze z partnerami Euroregionu Bug oraz przedstawienie nowego Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych Martina Guillermo Ramireza.
Stowarzyszenie zostało powołane do życia w lutym 1971 roku w Anholt (Niemcy). Jest to najstarsza organizacja regionalna w Europie. Jej główna siedziba znajduje się w Gronau . W chwili obecnej należy do niej 79 członków reprezentujących ponad 160 europejskich regionów transgranicznych.
Stowarzyszenie ustanowiono w celu wymiany doświadczeń i reprezentowania wspólnych interesów przez 10 europejskich regionów partnerskich położonych nad Renem w obrębie ówczesnych sześciu członków Unii Europejskiej. Od początku istnienia jego członkowie zdawali sobie sprawę z potrzeby stopniowego zacieśniania współpracy regionalnej i transgranicznej z jak największą liczbą regionów Europy bez względu na to, czy należą one do Unii Europejskiej.
Główne zadania Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych:
1) definiowanie problemów, określanie szans, obowiązków i programu działań europejskich regionów granicznych i transgranicznych;
2) reprezentowanie ich wspólnych interesów wobec narodowych i ponadnarodowych parlamentów, władz, ciał i instytucji;
3) inicjowanie, wzmacnianie i koordynowanie współpracy pomiędzy europejskimi regionami granicznymi i transgranicznymi;
4) wymiana doświadczeń i informacji w celu wyodrębniania wspólnych interesów, koordynowanie ich realizacji oraz rozwiązywania różnorodnych problemów z jakimi borykają się Euroregiony.
Wicemarszałek Waldemar Jakubaszek prezentując udział naszego regionu w pracach Euroregionu Bug powiedział m.in.: „W dziesięcioletniej historii Euroregionu Bug rozwijała się współpraca sąsiedzka w zakresie rozwoju regionalnego, ochrony przyrody i środowiska, edukacji, kultury, turystyki i rekreacji. W nawiązywaniu sąsiedzkich kontaktów pomagały wzorce innych euroregionów m. in., utworzonych z udziałem polskich regionów, wśród których Euroregion Bug należy do największych”.
Wicemarszałek przedstawił również wyniki z pozyskiwaniu przez Euroregion funduszy unijnych. W ostatnich latach Euroregion obsługiwał program przedakcesyjny PHARE oraz Program Sąsiedztwa „Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC”. W latach 2005-2006 roku na terenie Euroregionu Bug w ramach programu PHARE 2003 wdrażano: Fundusz Małych Projektów Infrastrukturalnych, Fundusz Projektów Infrastruktury Okołobiznesowej oraz Fundusz Mikroprojektów. Były to wspólne projekty polsko-ukraińskie oraz polsko- białoruskie. Tylko w 2005 roku lubelscy wnioskodawcy otrzymali około 2,9 mln euro dotacji.
Na szczególną uwagę zasługuje Fundusz Małych Projektów Infrastrukturalnych. Na realizację projektów z zakresu ekologii, turystyki, współpracy w dziedzinie kultury i edukacji dofinansowanie dostało 50 beneficjentów. Najciekawsze wśród zgłoszonych projektów to:
-„Koncepcja projektowa technicznej i ekologicznej ochrony przeciwpowodziowej doliny transgranicznej rzeki Bug na terenie województw brzeskiego i lubelskiego” realizowany przez Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europy”, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń wodnych w Lublinie i BREST-melio-WOD-choz w Brześciu;
- „Promocja Euroregionu – pomostem współpracy transgranicznej” realizowane przez miasto Chełm i miasto Kowel;
- „Lubelskie Centrum Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej” realizowany przez miasto Lublin wspólnie z miastem Łuck i miastem Brześć.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Program Sąsiedztwa „Polska-Białoruś-Ukraina 2004-2006 INTERREG IIIA/TACIS CBC”. Na realizację tzw. „miękkich” działań zostało przeznaczono prawie 7,5 mln zł. Ponieważ warunkiem niezbędnym do realizacji mikroprojektu jest uczestnictwo partnera zagranicznego, Euroregion Bug po polskiej stronie pośredniczył w poszukiwaniach przez polskich wnioskodawców partnerów zagranicznych oraz podpisywaniu umów o współpracy.
Wicemarszałek Waldemar Jakubaszek powiedział na zakończenie spotkania: „Zarówno obecnie, jak i w przyszłości, głównym sposobem zwiększenia efektywności województwa lubelskiego w zakresie pozyskiwania i wykorzystania środków strukturalnych będzie w dalszym ciągu korzystanie z wiedzy i doświadczeń regionów partnerskich, a co za tym idzie również i innych euroregionów. Do takiego podejścia zachęca nas nowa unijna polityka spójności na lata 2007-2013. Współpraca terytorialna została w niej podniesiona do rangi celu strategicznego i na jego realizację zamierza się przeznaczyć ponad 2,4% budżetu unijnego, tj. ok. 7,5 mld euro, w tym ponad 292 mln euro na bezpośrednią współpracę międzyregionalną”.
(PAP)
Tomasz Makowski
rzecznikprasowy@lubelskie.pl
Autor: wa