Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Delegacja Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych

Treść

19 października br. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Waldemar Jakubaszek przyjął delegację przedstawicieli Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych.
Na spotkanie przybyli Jens Gabbe - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, Martín Guillermo Ramírez - Zastępca Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, Dieter Friese - Starosta Powiatu Sprewa-Nysa, Prezydent niemieckiej strony Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, Ilona Petrick - Dyrektor niemieckiego biura Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, Jana Handrischeck - Pełnomocnik Starosty Powiatu Sprewa-Nysa-Bóbr ds. Partnerstw i Estera Lindner-Kuhlmann - Dyrektor „Eurocentrum” w Guben.

Celem wizyty było spotkanie robocze z partnerami Euroregionu Bug oraz przedstawienie nowego Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych Martina Guillermo Ramireza.

Stowarzyszenie zostało powołane do życia w lutym 1971 roku w Anholt (Niemcy). Jest to najstarsza organizacja regionalna w Europie. Jej główna siedziba znajduje się w Gronau . W chwili obecnej należy do niej 79 członków reprezentujących ponad 160 europejskich regionów transgranicznych.
Stowarzyszenie ustanowiono w celu wymiany doświadczeń i reprezentowania wspólnych interesów przez 10 europejskich regionów partnerskich położonych nad Renem w obrębie ówczesnych sześciu członków Unii Europejskiej. Od początku istnienia jego członkowie zdawali sobie sprawę z potrzeby stopniowego zacieśniania współpracy regionalnej i transgranicznej z jak największą liczbą regionów Europy bez względu na to, czy należą one do Unii Europejskiej.


Główne zadania Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych:
1) definiowanie problemów, określanie szans, obowiązków i programu działań europejskich regionów granicznych i transgranicznych;
2) reprezentowanie ich wspólnych interesów wobec narodowych i ponadnarodowych parlamentów, władz, ciał i instytucji;
3) inicjowanie, wzmacnianie i koordynowanie współpracy pomiędzy europejskimi regionami granicznymi i transgranicznymi;
4) wymiana doświadczeń i informacji w celu wyodrębniania wspólnych interesów, koordynowanie ich realizacji oraz rozwiązywania różnorodnych problemów z jakimi borykają się Euroregiony.

Wicemarszałek Waldemar Jakubaszek prezentując udział naszego regionu w pracach Euroregionu Bug powiedział m.in.: „W dziesięcioletniej historii Euroregionu Bug rozwijała się współpraca sąsiedzka w zakresie rozwoju regionalnego, ochrony przyrody i środowiska, edukacji, kultury, turystyki i rekreacji. W nawiązywaniu sąsiedzkich kontaktów pomagały wzorce innych euroregionów m. in., utworzonych z udziałem polskich regionów, wśród których Euroregion Bug należy do największych”.
Wicemarszałek przedstawił również wyniki z pozyskiwaniu przez Euroregion funduszy unijnych. W ostatnich latach Euroregion obsługiwał program przedakcesyjny PHARE oraz Program Sąsiedztwa „Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC”. W latach 2005-2006 roku na terenie Euroregionu Bug w ramach programu PHARE 2003 wdrażano: Fundusz Małych Projektów Infrastrukturalnych, Fundusz Projektów Infrastruktury Okołobiznesowej oraz Fundusz Mikroprojektów. Były to wspólne projekty polsko-ukraińskie oraz polsko- białoruskie. Tylko w 2005 roku lubelscy wnioskodawcy otrzymali około 2,9 mln euro dotacji.


Na szczególną uwagę zasługuje Fundusz Małych Projektów Infrastrukturalnych. Na realizację projektów z zakresu ekologii, turystyki, współpracy w dziedzinie kultury i edukacji dofinansowanie dostało 50 beneficjentów. Najciekawsze wśród zgłoszonych projektów to:
-„Koncepcja projektowa technicznej i ekologicznej ochrony przeciwpowodziowej doliny transgranicznej rzeki Bug na terenie województw brzeskiego i lubelskiego” realizowany przez Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europy”, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń wodnych w Lublinie i BREST-melio-WOD-choz w Brześciu;
- „Promocja Euroregionu – pomostem współpracy transgranicznej” realizowane przez miasto Chełm i miasto Kowel;
- „Lubelskie Centrum Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej” realizowany przez miasto Lublin wspólnie z miastem Łuck i miastem Brześć.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Program Sąsiedztwa „Polska-Białoruś-Ukraina 2004-2006 INTERREG IIIA/TACIS CBC”. Na realizację tzw. „miękkich” działań zostało przeznaczono prawie 7,5 mln zł. Ponieważ warunkiem niezbędnym do realizacji mikroprojektu jest uczestnictwo partnera zagranicznego, Euroregion Bug po polskiej stronie pośredniczył w poszukiwaniach przez polskich wnioskodawców partnerów zagranicznych oraz podpisywaniu umów o współpracy.


Wicemarszałek Waldemar Jakubaszek powiedział na zakończenie spotkania: „Zarówno obecnie, jak i w przyszłości, głównym sposobem zwiększenia efektywności województwa lubelskiego w zakresie pozyskiwania i wykorzystania środków strukturalnych będzie w dalszym ciągu korzystanie z wiedzy i doświadczeń regionów partnerskich, a co za tym idzie również i innych euroregionów. Do takiego podejścia zachęca nas nowa unijna polityka spójności na lata 2007-2013. Współpraca terytorialna została w niej podniesiona do rangi celu strategicznego i na jego realizację zamierza się przeznaczyć ponad 2,4% budżetu unijnego, tj. ok. 7,5 mld euro, w tym ponad 292 mln euro na bezpośrednią współpracę międzyregionalną”.
(PAP)

Tomasz Makowski
rzecznikprasowy@lubelskie.pl

Autor: wa