Dezaprobata dla projektu Kwiatkowskiego
Treść
W przeddzieÅ„ publicznego wysÅ‚uchania dotyczÄ…cego nowelizacji w ustroju sÄ…dów organizacje sÄ™dziów i prokuratorów wspólnie protestujÄ… przeciwko zawartym w niej rozwiÄ…zaniom proponowanym przez rzÄ…d. PodkreÅ›lajÄ…, że ich wprowadzenie bÄ™dzie szkodliwe dla wymiaru sprawiedliwoÅ›ci.
Siedem stowarzyszeÅ„ skupiajÄ…cych sÄ™dziów, prokuratorów i innych pracowników wymiaru sprawiedliwoÅ›ci wspólnie protestuje przeciwko lansowanym przez rzÄ…d zmianom w ustroju sÄ…dów. CzÅ‚onkowie m.in. stowarzyszenia sÄ™dziów Iustitia, Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem" czy ZwiÄ…zku Zawodowego Prokuratorów "wyrażajÄ… swojÄ… dezaprobatÄ™ dla projektu ustawy oraz trybu prac nad tym projektem". - Jest to pierwsze wspólne oÅ›wiadczenie w historii naszych organizacji - podkreÅ›la w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" BartÅ‚omiej PrzymusiÅ„ski, rzecznik prasowy Iustitii.
W swoim oświadczeniu organizacje wskazują, że wbrew twierdzeniom Ministerstwa Sprawiedliwości projekt nowelizacji nie był konsultowany ze wszystkimi środowiskami prawniczymi. "Tryb uchwalania ustawy jest niezgodny z Konstytucją, ustawami określającymi reguły legislacji oraz regulaminem Sejmu" - podkreślają.
WedÅ‚ug sÄ™dziów i prokuratorów, wprowadzenie zawartych w rzÄ…dowej nowelizacji rozwiÄ…zaÅ„ "bÄ™dzie szkodliwe dla wymiaru sprawiedliwoÅ›ci, a tym samym dla spoÅ‚eczeÅ„stwa, które ma prawo do niezawisÅ‚ego, niezależnego i sprawnie dziaÅ‚ajÄ…cego sÄ…downictwa".
"Wprowadzenie proponowanych zmian w ustawie uzależni Å›ciÅ›le sÄ…dy od wÅ‚adzy wykonawczej, kierujÄ…cej siÄ™ motywami politycznymi. SÄ™dziowie, a także prokuratorzy bÄ™dÄ… poprzez niejasny i dowolny system ocen narażeni na naciski naruszajÄ…ce ich niezawisÅ‚ość i niezależność" - czytamy w oÅ›wiadczeniu. "Ograniczony zostanie wpÅ‚yw sÄ™dziów na najważniejsze decyzje dotyczÄ…ce dziaÅ‚alnoÅ›ci sÄ…dów, a zmienione uprawnienia prezesów utrudniÄ… im dbanie o sprawne funkcjonowanie sÄ…dów, umożliwiajÄ…c za to wywieranie niepożądanego wpÅ‚ywu na sÄ™dziów" - argumentujÄ… pracownicy wymiaru sprawiedliwoÅ›ci.
PodkreÅ›lajÄ…, że zmiany w organizacji wewnÄ™trznej sÄ…dów "obniżą poziom orzecznictwa, zakazujÄ…c sÄ™dziom specjalizacji niezbÄ™dnej dla podnoszenia poziomu wiedzy". Ponadto ustawa zmierza do zlikwidowania jedynej ogólnopolskiej reprezentacji sÄ™dziów, którÄ… jest Zebranie Przedstawicieli, oraz do ograniczenia uprawnieÅ„ Krajowej Rady SÄ…downictwa w sposób "niezgodny z KonstytucjÄ… Rzeczypospolitej".
Prawnicze organizacje apelujÄ… o zaniechanie prac nad tym projektem, proponujÄ…c zwoÅ‚anie okrÄ…gÅ‚ego stoÅ‚u dla pracowników wymiaru sprawiedliwoÅ›ci, który miaÅ‚by siÄ™ zająć opracowaniem nowego projektu ustawy o ustroju sÄ…dów powszechnych, która "bÄ™dzie zgodna z KonstytucjÄ…, w szczególnoÅ›ci z zasadÄ… trójpodziaÅ‚u wÅ‚adz i nie bÄ™dzie wymagaÅ‚a ciÄ…gÅ‚ych nowelizacji". Prawnicy zwracajÄ… uwagÄ™, że dotychczasowa ustawa byÅ‚a wielokrotnie zmieniana, a wiele nowelizacji uznawano za sprzeczne z KonstytucjÄ…, co dowiodÅ‚o, że jest ona "do gÅ‚Ä™bi wadliwa". "NiezbÄ™dne jest natychmiastowe podjÄ™cie prac zmierzajÄ…cych do uchwalenia nowej ustawy o ustroju sÄ…dów, obejmujÄ…cej caÅ‚e polskie sÄ…downictwo. Prace nad takÄ… ustawÄ… muszÄ… być prowadzone z szerokim udziaÅ‚em przedstawicieli wszystkich wÅ‚adz Rzeczypospolitej oraz reprezentacji wszystkich zawodów prawniczych" - stwierdzajÄ… sÄ™dziowie i prokuratorzy.
Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na zarzuty środowisk prawniczych, odpowiada, że ewentualne mankamenty nowelizacji będzie można poprawić podczas prac sejmowych. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie.
Jutro planowane jest publiczne wysÅ‚uchanie dotyczÄ…ce proponowanych zmian w ustroju sÄ…dów. - Zapraszam do uczestnictwa, bo to bÄ™dzie okazja, aby przy szerokiej reprezentacji porozmawiać o strukturze sÄ…downictwa, wspóÅ‚zależnoÅ›ciach i ustroju sÄ…dów - mówiÅ‚ przewodniczÄ…cy sejmowej Komisji SprawiedliwoÅ›ci i Praw CzÅ‚owieka Ryszard Kalisz (SLD).
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik 2011-01-10
Autor: jc