Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Drugi przypadek zakażenia

Treść

Badania mikrobiologiczne potwierdziły drugi w Polsce przypadek zakażenia bakterią E. coli. Ta lista może się wydłużyć, bo nadzorem epidemiologicznym objętych zostało kilkanaście osób, a wzmożony ruch turystyczny między Polską a Niemcami tylko zwiększa ryzyko zachorowań.
Hospitalizowany w jednym z warszawskich szpitali siedmioletni chłopiec z Giżycka jest drugą w kraju osobą, u której potwierdzono zakażenie bakterią E. coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech. Badania mikrobiologiczne przeprowadzono w Państwowym Zakładzie Higieny. U chłopca stwierdzono zespół hemolityczno-mocznicowy. Powodem choroby dziecka było prawdopodobnie wtórne zakażenie od ojca, który wrócił chory z Niemiec.
Obserwacji poddano wczoraj grupę nastolatków ze Świętokrzyskiego, u których po powrocie z turnieju piłkarskiego w Niemczech wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego. Wstępnie oceniono, że chłopcy przechodzą infekcję wirusową, jednak pozostają pod obserwacją. Trwają też badania pobranych od nich próbek.
W ocenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, lista osób zakażonych niebezpieczną bakterią może się wydłużyć. Jak zaznaczył Jan Bondar, rzecznik GIS, obecnie objętych nadzorem epidemiologicznym jest kilkanaście osób. Trwają badania pobranych od nich próbek. - Nie jest to sytuacja nadzwyczajna. O tej porze roku często występują zatrucia pokarmowe. To, że ktoś przyjeżdża z Niemiec z biegunką, nie oznacza, że jest zakażony niebezpiecznym szczepem E. coli - uspokaja Bondar.
Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną, w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami. Dlatego GIS zwraca uwagę na konieczność przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków, szczególnie w czasie upałów. Należy też pamiętać o myciu owoców i warzyw oraz zachowaniu higieny osobistej. Niebezpieczną bakterię unicestwia właściwa obróbka termiczna żywności. GIS radzi także, by osoby przyjeżdżające z Niemiec, u których w ciągu 14 dni od ostatniego dnia pobytu w tym kraju wystąpiła biegunka, niezwłocznie zgłosiły się do lekarza pierwszego kontaktu lub na izbę przyjęć oddziału zakaźnego.
MA, PAP
Nasz Dziennik 2011-06-09

Autor: jc