Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dwie ofiary, jeden pomnik

Treść

W Jarosławiu został odsłonięty rozbudowany pomnik Ofiar Katynia. Monument poświęcony ofiarom mordów na polskich oficerach został uzupełniony o tablice upamiętniające kolejne ofiary zbrodni katyńskiej i oderwane skrzydła Tu-154M - symbol pamięci o poległych w katastrofie smoleńskiej.
Uroczystość w kościele garnizonowym pw. Chrystusa Króla, której przewodniczył ks. bp Adam Szal z Przemyśla, zgromadziła w poniedziałek setki wiernych: przedstawicieli władz województwa, miasta, rodzin katyńskich, sybiraków, kompanie honorowe wojska, policji, młodzież. W homilii ks. bp Szal przypomniał, że musiało minąć dużo czasu, by prawda o zbrodni w Katyniu wyszła na jaw. Zaznaczył, że ofiara życia, jaką 10 kwietnia 2010 r. złożyli prezydent Kaczyński i 95 osób z delegacji katyńskiej, przyczyniła się do tego, by prawdę o zbrodni sowieckiej z 1940 r. poznał cały świat. - Z jednej i z drugiej lekcji płyną krew i łzy - podkreślił ks. bp Szal. - Nie możemy zapomnieć o tych sprzed 71 lat i o tych sprzed roku, którzy za Ojczyznę oddali swoje życie - podkreślił kaznodzieja.
Rozkaz wymordowania bezbronnych jeńców polskich został wydany na wniosek Ławrientija Berii 5 marca 1940 roku. Miesiąc później z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach byłego ZSRS ok. 22 tysięcy polskich oficerów i policjantów - jeńców obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Wśród ofiar NKWD byli także mieszkańcy i urodzeni na terenach powiatu jarosławskiego i lubaczowskiego oraz oficerowie i żołnierze powołani na wojnę z Garnizonu "Jarosław" stacjonującego wówczas w tym mieście. To właśnie poległym żołnierzom, ofiarom bestialskich mordów poświęcony jest pomnik Ofiar Katynia autorstwa jarosławskiego artysty rzeźbiarza Dariusza Jasiewicza. Monument powstał w roku 2005. Jego fundatorem był zmarły w 2003 r. doc. dr inż. Zbigniew Zieliński, syn Tadeusza, oficera rezerwy poległego w Katyniu. Realizacji pomnika podjęła się Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu oraz parafia pw. Chrystusa Króla.
- Pierwotnie pomnik, na którym wyryto symboliczne miejsca zsyłek na Sybir żołnierzy i ich rodzin, zawierał listę 180 nazwisk poległych w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy do 2005 r. zostali rozpoznani na podstawie akt. Z czasem liczba osób wymagających upamiętnienia stawała się coraz większa choćby na podstawie nowo ujawnionych list - tłumaczy Stanisław Kiełbowicz, przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich.
Obecnie listę uzupełniono o nazwiska 71 oficerów Wojska Polskiego i policjantów zamordowanych w Katyniu, a urodzonych w Jarosławiu i ówczesnym powiecie jarosławskim lub służących w Garnizonie "Jarosław" w momencie wybuchu wojny.
Pomnik katyński zyskał dodatkowe elementy - dwa urwane skrzydła samolotu Tu-154M. Na jednym skrzydle znajdują się nazwiska: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. bp. gen. Tadeusza Płoskiego i sześciu innych osób związanych z Podkarpaciem: gen. Kazimierza Gilarskiego, senatorów Stanisława Zająca i Janiny Fetlińskiej, posła Leszka Deptuły, gen. Bronisława Kwiatkowskiego i poseł Grażyny Gęsickiej, zaś na drugim skrzydle nazwiska pozostałych ofiar.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2011-04-14

Autor: jc