Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Treść

27 września to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to także 76. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś, w wielu miastach w Polsce, odbywają się uroczystości poświęcone tym, którzy oddali swoje życie w walce o wolną Polskę.
 
Na warszawskich Powązkach odbędzie się dziś uroczysty pogrzeb bohaterów walki o wolną Polskę – ofiar terroru komunistycznego, których szczątki odnaleziono na powązkowskiej „Łączce”. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą świętą sprawowaną na placu Marszałka Piłsudskiego. Doczesne szczątki Żołnierzy Wyklętych spoczną w Panteonie-Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych na Cmentarzu Powązkowskim.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnią także mieszkańcy Torunia. O godz. 11.00 nastąpi odsłonięcie tablic upamiętniających płk. dr. Leona Strehla oraz gen. dr. Zygmunta Gilewicza na budynku Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej przy ul. Jęczmiennej. W południe w kościele garnizonowym odprawiona zostanie Msza św., po której na Rynku Nowomiejskim będzie miał miejsce Uroczysty Apel Patriotyczny z udziałem organizacji proobronnych oraz Wojska Polskiego. Ostatnim punktem toruńskich uroczystości będzie przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości odbędą się także w Kielcach, gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. Po Eucharystii nastąpi przemarsz pod Pomnik Armii Krajowej, znajdującego się na skwerze Żeromskiego, gdzie będzie miało miejsce m.in. wręczenie odznaczeń, apel poległych oraz okolicznościowe przemówienia.

Z kolei w krakowskim Muzeum Armii Krajowej w południe odbędą się uroczystości upamiętniające powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, Szarych Szeregów oraz 15-lecie Muzeum Armii Krajowej.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego został ustanowiony przez Sejm RP 11 września 1998 roku.

27 września 1939 roku utworzono tajną organizację – Służbę Zwycięstwu Polski, na której czele stanął gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. W 1940 roku SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie -rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942 roku – w Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. W konspiracji udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe podziemne siły zbrojne Europy. Podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, organizowało szeroko rozumiany opór przeciwko Niemcom i Sowietom.

IPN/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 27 września 2015

Autor: mj