Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Egzamin dot. znajomości prawa wyborczego kandydatów na komisarzy wyborczych

Treść

Kandydatów na komisarzy wyborczych czeka dziś bezpłatny egzamin dot. znajomości prawa wyborczego. Jest on organizowany w Warszawie przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Zainteresowane osoby mogły rejestrować się drogą elektroniczną do 28 lutego. MSWiA informowało we wtorek, że wpłynęło ponad 700 zgłoszeń kandydatów.

Spośród 700 zgłoszeń po weryfikacji resort planuje wybrać ponad 100 osób, które następnie przedstawi Państwowej Komisji Wyborczej.

Poseł Marcin Horała z PiS mówi, że oddanie komisarzom kompetencji związanych z organizacją wyborów jest jedną z istotnych zmian w Kodeksie wyborczym.

Do tej pory często bywało tak, że wójt, burmistrz czy prezydent – osoba należąca do partii, startująca w wyborach – nadzorowała jednocześnie organizacje wyborów. To nie była najlepsza sytuacja. Kandydaci na komisarzy muszą przede wszystkim mieć wykształcenie wyższe prawnicze, zdać egzamin ze znajomości prawa wyborczego. Wyłonimy 100 komisarzy, czyli będzie po kilka powiatów na komisarza – będą mieli do pomocy przybranych urzędników wyborczych – będą przejmowali stronę organizacyjną wyborów, tj. zapewnianie lokali, druk kart, druk obwieszczeń. Docelowo – choć nie od najbliższych wyborów – będą decydowali o siedzibach obwodów do głosowania czy okręgach wyborczych – wskazuje Marcin Horała.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego, po przedstawieniu przez MSWiA kandydatów, PKW powoła na 5-letnią kadencję 100 komisarzy. Do ich podstawowych zadań należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej. 

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 3 marca 2018

Autor: mj

Tagi: Egzamin dot. znajomości prawa wyborczego kandydatów na komisarzy wyborczych