Główne zadania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Treść
Stabilizacja funkcjonowania instytucji i środowisk kulturalnych, ubogacanie kultury masowej elementami kultury wyższego rzędu oraz budowa sieci instytucji kulturalno-obywatelskich – to główne zadania, jakie stoją przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Priorytety tego resortu przedstawił wczoraj jego szef prof. Piotr Gliński. Wicepremier zapowiedział też kontynuowanie poszerzenie polityki dziedzictwa narodowego.
– Uważamy, że jest to bardzo ważna funkcja dla polskiej wspólnoty politycznej i dla polskiego społeczeństwa. Funkcja integracyjna jest niezbędna, abyśmy we współczesnym świecie – jako społeczeństwo – funkcjonowali na odpowiednim poziomie. Stworzymy m.in. program „Niepodległa 2018”, który jest związany z rocznicą 100-lecia polskiej niepodległości. Kwestia realizacji muzeum Historii Polski. Będziemy realizowali również to, co zapowiedziałem – oddzielny projekt finansowania produkcji historycznej – powiedział prof. Piotr Gliński.
Prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM i KUL podkreślił, że idea przywracania przeszłości jest słuszna.
– Na kulturę składa się nie tylko teraźniejszość, ale również przeszłość. Ponieważ przeszłość Polski jest bardzo bogata, wspaniała kultura, w związku z tym ważne jest, żeby kolejne pokolenia mogły mieć do tej przeszłości dostęp, zwłaszcza w czasie rozwiniętej techniki. Idea tego, żeby przywracać tę przeszłość w postaci nowoczesnych muzeów jest jak najbardziej słuszna i na pewno dzięki temu młode pokolenia będą mogły bardzo szybko docenić wartość bycia Polakiem i tożsamości polskiej – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedział także uporządkowanie strumienia finansów publicznych oraz zmiany organizacyjno-strukturalne. Poinformował również, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony raport otwarcia.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 19 stycznia 2016
Autor: mj
Tagi: Główne zadania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego