GUS: Spadek PKB w 2020 r. wyniósł 2,8 proc.
Treść
Szacunkowy spadek Produktu Krajowego Brutto w 2020 roku wyniósł 2,8 procent – informuje Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż średnia w Unii Europejskiej. Rząd po zniesieniu części restrykcji rozszerza pomoc finansową dla firm.
Przed pandemią rząd założył, że 2020 rok polska gospodarka zakończy bez deficytu. Niestety, koronawirus przekreślił plany. W nowelizacji budżetu zapisano spadek PKB na poziomie 4,6 procent.
GUS szacuje obecnie mniejszą recesję – wskazał dr Dominik Rozkrut, prezes GUS-u.
– 2,8 proc. to spadek PKB w Polsce w 2020 roku względem roku poprzedniego – poinformował dr Dominik Rozkrut.
W 2019 roku wzrost PKB wyniósł 4,5 procent. Nowe dane cieszą premiera.
Dobre wieści z @GUS_STAT. Przechodzimy recesję łagodniej niż prognozowano. Spadek PKB wyniesie zaledwie -2,8%. Wielki wysiłek przedsiębiorców i pracowników daje efekty. Wsparcie z budżetu państwa i tarcze antykryzysowe spełniają swoje zadanie. Mocny fundament do odbudowy.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) January 29, 2021
„Wsparcie z budżetu państwa i tarcze antykryzysowe spełniają swoje zadanie. Mocny fundament do odbudowy” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Szacowany spadek PKB jest niższy od średniej unijnej, która wyniosła -7,4 proc – zauważył prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.
Lepsze od wcześniejszych prognoz dane o PKB wskazują, że Polska wśród 5 krajów UE, które najłagodniej przeszły kryzys wywołany pandemią z szansą na TOP3. Spadek 3x niższy niż w strefie Euro (ok 7,8%). Silny przemysł, eksport i stabilna konsumpcja oraz rynek pracy https://t.co/8EAMmnzIrP
— Paweł Borys (@PawelBorys_) January 29, 2021
„Polska wśród 5 krajów UE, które najłagodniej przeszły kryzys wywołany pandemią, ma szansę na znalezienie się w najlepszej trójce. Spadek jest trzy razy niższy niż w strefie Euro” – akcentował Paweł Borys.
GUS wskazał na spadek inwestycji o 8,4 procent. Konsumpcja była niższa o 3 procent. Na ten rok resort rozwoju prognozuje już wzrost PKB o 4 procent.
Zniesienie restrykcji do połowy roku poprawi kwartalne dane – mówił prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.
– Drugie półrocze, odniesione do roku, będzie dawało nawet przyrost na poziomie 8 czy 9 procent – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak.
Według Michała Szczerby z Platformy Obywatelskiej, nowe dane GUS-u to zasłona dymna.
– Mają zamydlić rzeczywistą sytuację hotelarzy, restauratorów, właścicieli klubów fitness – wskazał poseł Michał Szczerba.
Przedsiębiorcy domagają się odmrożenia gospodarki. Wspiera ich opozycja.
– Decyzje, które w czwartek zostały zakomunikowane o otworzeniu galerii, muzeów oraz galerii handlowych, są absolutnie nie współmierne do oczekiwać Polaków – akcentował poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji.
Pomoc z tarczy branżowej i tarczy finansowej PFR 2.0 dotyczy 45 branż. Potrzebujących firm jest więcej – podkreślił marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.
– Polscy przedsiębiorcy są w autentycznej rozpaczy. Musimy im pomóc – zauważył marszałek Tomasz Grodzki.
Przedsiębiorcy, pomimo zakazu, otwierają swoje biznesy i walczą o odszkodowania. Pozew przeciwko rządowi zapowiedziała branża fitness.
– Pierwszy w formie zbiorowej, który ma wykazać nielegalność lockdownu – informował Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.
– Podjęliśmy decyzję o przyznaniu na grudzień, styczeń i luty programu dotacji bezzwrotnych do 5 tys. złotych dla mikro i małych firm. Przeznaczymy na to kolejne od 2,5 do 3 mld zł – wskazał premier Mateusz Morawiecki.
Przy Ministerstwie Rozwoju powołano Radę Ekspertów ds. Turystyki, która pomoże przy odbudowie tej branży po pandemii.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zapowiedział przedstawienie programu Nowy Polski Ład – to plany popandemiczne.
– Są daleko idące, w dalszym ciągu prospołeczne, ale nastawione na to, żeby działanie dla społeczeństwa – w tym także dla tych grup, którym jest trudniej – było połączone z działaniem prorozwojowym – wyjaśnił prezes Jarosław Kaczyński.
Jak mówiła wiceminister funduszy, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, trwają konsultacje dotyczące celów Funduszy Europejskich – w piątek z mieszkańcami Lubelszczyzny. Z Regionalnego Programu Odbudowy do województwa trafi 1,768 mld euro.
– By tutaj wspierać przedsiębiorczość, innowacje, poszukiwać najlepszych rozwiązań w zakresie badań i rozwoju – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na Lubelszczyznę trafi ok. 240 mln euro. Będą też środki z programu Polska Wschodnia.
– To się przełoży na wzrost dochodów Polaków – wskazał wiceminister funduszy, Waldemar Buda.
Według ekonomisty, Mariusza Kękusia, dodatkową pomocą dla regionów będzie przyszłe odmrożenie gospodarki.
– Kiedy rynek wróci do równowagi, to będziemy obserwować wzrosty. Na rynku kupuje się przyszłość – podkreślił Mariusz Kękuś.
Od początku pandemii do firm trafiło 175 mld zł pomocy.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 29
Autor: mj