Przejdź do treści
Przejdź do stopki

IPN słono zapłaci za siedzibę

Treść

Instytut Pamięci Narodowej podpisał umowę najmu budynku swojej centrali przy ul. Towarowej. Niestety znacznie obciąży to i tak skromny budżet tej instytucji.

Agnieszka Rudzińska, wiceprezes IPN, zaprezentowała członkom senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji sprawozdanie prezesa IPN Łukasza Kamińskiego za ubiegły rok. Ujawniła m.in., że Instytut podpisał z "Ruchem" umowę najmu budynku swej centrali w Warszawie. Według niej, zawarto ją na "warunkach komercyjnych", przez co czynsz wzrósł kilkunastokrotnie. Wyniesie blisko 102 tys. euro miesięcznie.
Obecny na spotkaniu Jacek Wel-ter, dyrektor generalny IPN, dodał, że podpisana niedawno umowa najmu budynku przy ul. Towarowej reguluje stan prawny i warunki korzystania z niego przez Instytut, ale też "znacząco obciąża budżet IPN o nieplanowany wydatek". Jak zauważył, minister finansów Jacek Rostowski nie odpowiedział na wnioski IPN o przeznaczenie środków z rezerwy celowej na ewentualny wykup gmachu przez Instytut. Natomiast "Ruch", zdaniem Weltera, pomimo propozycji IPN, nie zgodził się na obniżenie projektowanego czynszu.
Rudzińska zaprezentowała ponadto na wczorajszym spotkaniu podsumowanie działalności Instytutu w 2011 roku. - Jeżeli chodzi o Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, czyli nasz pion prokuratorski, należy podkreślić, że zajmuje się ona nie tylko ściganiem sprawców, ale także wszechstronnym wyjaśnieniem okoliczności sprawy, ze szczególnym uwzględnieniem ustalenia osób pokrzywdzonych. To powoduje, że te śledztwa są bardzo rozległe, praco- i czasochłonne - relacjonowała Rudzińska. Wskazała jednocześnie, że po ich zakończeniu pozostaje mnóstwo materiałów, które mogą być źródłem przyszłych badań historycznych. - W ciągu 10 lat istnienia IPN zakończono ponad 11 tys. spraw i przesłuchano ponad 80 tys. świadków, co świadczy o skali pracy prokuratorów. Natomiast w roku 2011 łącznie wszczęto 1057 nowych postępowań, a zakończono 1102. Często były to sprawy zawieszone przed 1989 rokiem, a wznowione na skutek pojawienia się nowych świadków czy materiałów - powiedziała.
Jednym z najważniejszych postępowań jest śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej. - Nasi prokuratorzy mają m.in. do zapoznania się 148 tomów kopii akt śledztwa prowadzonego przez naczelną prokuraturę wojskową Federacji Rosyjskiej - poinformowała wiceprezes. Kolejną ważną inicjatywą podjętą przez Instytut, która także dotyczy spraw rozliczenia się z przeszłością komunistyczną, jest porozumienie podpisane przez IPN z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz z Ministerstwem Sprawiedliwości, dotyczące projektu odnalezienia miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego w latach 1944-1956. - Prace na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu są już zaawansowane. Zaczęły się czynności na Cmentarzu Wojskowym powązkowskim w Warszawie. Wytypowanych jest także kilka innych miejsc na terenie Polski - zaznaczyła Rudzińska.

Jacek Dytkowski

Nasz Dziennik Czwartek, 5 lipca 201

Autor: jc