J. Kaczyński: Nie będzie zmiany ordynacji wyborczej przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi
Treść
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, poinformował, że nie będzie zmiany ordynacji wyborczej przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Rządzący chcą za to zmienić metodę liczenia głosów.
Wybory parlamentarne w przyszłym roku będą wyglądały tak samo, jak w ostatnich latach. Nie będzie zmiany ordynacji na mieszaną – zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński.
– Jest na to za późno. Trwają już prace przygotowawcze do zmiany, ale to w przyszłej kadencji – poinformował Jarosław Kaczyński.
Mowa o projekcie przygotowywanym przez Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną. W przyszłym tygodniu poznamy szczegóły. Na ten moment wiadomo, że 230 posłów ma być wybieranych na starych zasadach, w 41 okręgach. Tyle samo posłów zostanie wybranych z mniejszych podokręgów – tłumaczy autor projektu, prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Tak, aby Polska była podzielona na 230 podokręgów, żeby w każdym z nich wybrany był przynajmniej jeden poseł w sposób najbardziej naturalny, tzn. aby kandydat, który miał najwyższe poparcie, zawsze zdobył mandat – wskazał prof. Jarosław Flis.
Większa liczba okręgów sprawi, że nie będzie rywalizacji wewnątrz partii politycznych o najwyższe miejsca na listach. Projekt umożliwi też wejście do Sejmu osobom niezależnym politycznie – podkreślił poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15.
– Jest wiele ciekawych osób, które odniosły sukces w danej społeczności. Są tam poważane, szanowane, ale nie mają najmniejszej szansy, aby dostać się do parlamentu, bo nie są zapisane do jakiejś partii – zwrócił uwagę poseł Jarosław Sachajko.
Wybory parlamentarne mają odbyć się w październiku przyszłego roku. Za późno więc na zmianę ordynacji.
– Istotne zmiany w prawie wyborczym powinny być przeprowadzone na sześć miesięcy przed zarządzeniem nowych procedur czy zarządzeniem nowych wyborów – wskazał prawnik, Marcin Jakóbczyk
To oznacza, że prezydent musiałby podpisać nowelizację ustawy o ordynacji do połowy lutego przyszłego roku. To byłoby trudne, zwłaszcza że opozycja nie chce poprzeć zmian i mogłaby zablokować prace na poziomie Senatu.
– Wolałbym, żeby wybory odbywały się tak, jak przez ostatnie lata, aby nikt nie grzebał w ordynacji i by wygrał ten, który bardziej przekona swój elektorat – powiedział poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.
Projektem zmiany ordynacji można jednak było zająć się wcześniej. Poseł Wanda Nowicka z Lewicy zaznaczyła, że Prawo i Sprawiedliwość bało się reakcji wyborców.
– Uznaliby to za kombinowanie, a przede wszystkim za przejaw strachu przed wyborami – zwróciła uwagę poseł Wanda Nowicka.
Prawo i Sprawiedliwość forsuje za to inną propozycję – zmianę sposobu liczenia głosów przez komisje wyborcze. O szczegółach mówił prezes partii, Jarosław Kaczyński.
– Wysypuje się z urny głosy. Wszyscy stoją dookoła, wszystko jest mocno oświetlone, ktoś z wylosowanych bierze głosy, otwiera, pokazuje, sekretarz zapisuje. Wszyscy widzą, na kogo pada głos – poinformował Jarosław Kaczyński.
Wszystko miałaby rejestrować kamera umieszczona w lokalu wyborczym.
– Jeśli będzie dochodziło do nadużyć, to i kamery i nowy sposób liczenia głosów będą odpowiedzią na ewentualne zaniedbania i uchybienia komisji – powiedział wielokrotny członek komisji wyborczych, Szymon Osieleniec.
Mimo to opozycja jest sceptyczna. Transparentność, jak najbardziej, ale nie kosztem czekania na wyniki – podkreślił marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.
– Wzajemne pilnowanie się jest dobre. Problem polega na tym, że liczenie głosów się mocno wydłuży – zauważył marszałek Tomasz Grodzki.
Ustawa jeszcze nie pojawiła się w Sejmie.
– Myślę, że do końca tego roku projekt wpłynie i będzie procedowany – powiedziała wicerzecznik PiS, poseł Urszula Rusecka.
Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział też powołanie korpusu ochrony wyborów. Ochotnicy mieliby pilnować, aby w lokalach oraz ich okolicy nie dochodziło do zakłócania procesu wyborczego.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 27
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj