J. Kasprzyk: Walczący o niepodległość Polski brali siłę z poprzednich pokoleń
Treść
Walczący o niepodległość Polski brali siłę z poprzednich pokoleń – mówił dziś w Warszawie p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Dziś rano w Szkole Podchorążych w warszawskich Łazienkach Królewskich odbył się finał konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”.
„Pokolenie powstania listopadowego brało swoją moc, brało swoją siłę z poprzednich pokoleń. Z pokolenia konfederatów barskich i jeszcze z tego etosu rycerskiego I RP. Potem z tych młodych podchorążych siłę brali powstańcy styczniowi, legioniści Józefa Piłsudskiego, żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej i wreszcie żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego i Wojska Polskiego walczącego na wszystkich frontach II wojny światowej. Brali siłę z poprzednich pokoleń, ponieważ zgłębiali również wiedzę dotyczącą pokoleń poprzednich” – powiedział Kasprzyk.
„W Rzeczypospolitej historia zawsze znajdowała swoje szczególne miejsce” – dodał.
Jak podkreślił, o czerpaniu siły z poprzednich pokoleń wielokrotnie mówił św. Jan Paweł II, który „ukształtowany został w modelu wychowania II RP, gdzie bardzo duży nacisk kładziono właśnie na edukację historyczną”.
„Pisał Jan Paweł II w swojej ostatniej książce, która ukazała się zaledwie parę tygodni przed jego śmiercią – w >>Pamięci i tożsamości<< – że dzieje narodu i historia narodu to ciąg pokoleń, które połączone są tymi samymi wartościami. Cieszyć się należy, że młodzi ludzie, laureaci konkursu i olimpiady mogą dzisiaj swoje laury odbierać w obecności pokolenia walczącego o niepodległość Rzeczypospolitej – w obecności kombatantów, w obecności dam i kawalerów orderu wojennego Virtuti Militari” – zaznaczył Kasprzyk.
Kasprzyk gratulował laureatom i dziękował tym, którzy ich przygotowali – profesorom, wychowawcom i rodzicom.
Podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował medalami „Pro Patria” osoby zasłużone dla kultywowania pamięci o walkach o niepodległość RP. Odznaczeni zostali: Dariusz Dudziak, Leszek Jasiński, Zbigniew Grzesiak, Zofia Ogonowska, Przemysław Paradowski, Andrzej Sepełowski, Edyta Zielińska, Edyta Porządnicka-Lamch, Jerzy Śnieć.
Ogłoszono także finalistów XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego.
Wśród szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął uczeń klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu Jakub Kołc, 2. – uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu Piotr Gorczyca, natomiast 3. – uczeń klasy szóstej Wojciech Artur Nowacki z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Brzechwy w Warszawie.
Pierwsze miejsce wśród uczniów gimnazjum zajął uczeń klasy drugiej Diecezjalnego Gimnazjum w Nysie Marcel Isalski, 2. – uczeń klasy drugiej Mateusz Danielewicz z Gimnazjum nr 6 im. Polskich Nauczycieli Tajnego Nauczania w latach 1939-1945 w Koszalinie, 3. – uczeń klasy trzeciej Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi w Bochni Dominik Zwierniak.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 3 czerwca 2017
Autor: mj
Tagi: J. Kasprzyk Walczący o niepodległość Polski brali siłę z poprzednich pokoleń