Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Karta Dużej Rodziny w Białymstoku

Treść

Poprawie wizerunku rodzicielstwa oraz sytuacji materialnej rodzin wielodzietnych ma służyć przyjęta przez białostockich radnych uchwała inaugurująca wprowadzenie programu Karta Dużej Rodziny. Dla rodzin, w których jest troje i więcej dzieci, Karta wprowadza znaczące ulgi m.in. w przejazdach komunikacją miejską oraz przy korzystaniu z samorządowych żłobków i  przedszkoli.

Radni przyjęli wczoraj główną uchwałę programową wprowadzającą Kartę Dużej Rodziny. W następnych miesiącach, od marca do czerwca, mają być przyjmowane kolejne szczegółowe uchwały regulujące poszczególne ulgi. Program ma wejść w życie 1 września 2013 roku. Karta Dużej Rodziny dotyczy dzieci i ich rodziców, opiekunów prawnych, jak również rodzin zastępczych.

Według obliczeń białostockiego samorządu dzięki ulgom, jakie wprowadza Karta, w ciągu roku duże rodziny w opłatach za przedszkola łącznie zaoszczędzą 1,2 mln złotych, natomiast w opłatach za przejazdy komunikacją miejską nawet 1,4 miliona. Samorząd obliczył, że rocznie dołoży na ulgi rodzinne ok. 3 mln złotych.

Program Karty Dużej Rodziny był opracowywany przez zespół miejskich urzędników około 6 miesięcy. Zespołowi temu przewodniczył wiceprezydent Adam Poliński, ojciec czworga dzieci. – Program dotyczący Karty Dużej Rodziny ma na celu promocję pozytywnego wizerunku rodzin wielodzietnych, dzietności, wsparcie tych rodzin w rozwoju dzieci, wzmacnianie funkcji rodziny i tworzenie jej do tego odpowiednich warunków – mówił Poliński podczas prezentacji programu. Karta wprowadza także ułatwienia w dostępie do dóbr kultury, sportu i rozrywki poprzez znaczące ulgi w cenie biletów.

Z danych meldunkowych urzędu miasta wynika, że w Białymstoku mieszka około 4 tysięcy rodzin wielodzietnych. Wychowywanych jest w nich około 12 tysięcy dzieci. Z ulg będzie mogło ogółem korzystać około 20 tysięcy osób, czyli 7 proc. mieszkańców Białegostoku. 

Wzór Karty Dużej Rodziny, wzór wniosku oraz procedurę ich wydawania i zasady użytkowania ma w drodze zarządzenia określić prezydent miasta.  Ulgi mają przysługiwać do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, a w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje – do ukończenia 26. roku życia. Programem zostaną objęte rodziny zamieszkujące gminę Białystok, a w przypadku rodzin zastępczych także powiatu białostockiego.

Władze Białegostoku zapowiadają, iż ulgi  kształtować się będą zasadniczo na poziomie 50 procent. Jako potwierdzenie uprawnień do korzystania z tych ulg rodzinom wielodzietnym wydawany będzie dokument pod nazwą Karta Dużej Rodziny. Władze Białegostoku liczą także na to, że z czasem do programu będą się przyłączać prywatne firmy, które również zaproponują ulgi dla swoich klientów reprezentujących rodziny wielodzietne.

Zwolennicy wprowadzenia w Białymstoku Karty Dużej Rodziny zwracają uwagę na to, iż jest ona swego rodzaju antidotum na szybko rozwijający się w Polsce kryzys demograficzny. – Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rodziny duże, wychowujące 3 lub więcej dzieci, stanowią ok. 15 proc. rodzin z dziećmi na utrzymaniu w Polsce. Dzieci w takich rodzinach to około 30 proc. wszystkich dzieci w naszym kraju – powiedział nam radny PiS Tomasz Madras, który jako pierwszy wystąpił w radzie miejskiej z pomysłem utworzenia Karty Dużej Rodziny.

W ostatnich latach specjalne uprawnienia dla dużych rodzin zostały już wprowadzone w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. Bielsku-Białej, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łowiczu czy Łodzi. We wszystkich tych miastach zniżki przysługujące uczestnikom programu obejmują tańsze lub bezpłatne korzystanie z instytucji komunalnych, ośrodków sportu, muzeów, teatrów itp. oraz zniżki w sklepach i instytucjach prywatnych, które zadeklarowały chęć udziału w programie.

Nasz Dziennik Wtorek, 26 lutego 2013

Autor: jc