Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Dziecka

Treść

To już kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Dziecka. Tym razem o stanowisko ubiega się Mikołaj Pawlak, prawnik i pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości. W środę sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały nowego kandydata na to stanowisko.

Mikołaj Pawlak jest prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem. Od czerwca 2016 r. jest także dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu ministra sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin. Uczestniczył też m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

– Jest osobą, która na pierwszym miejscu stawia dobro dziecka i zawsze to dla niego było, jest i będzie najważniejsze – wskazała Joanna Borowiak, poseł PiS.

W środę sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży pozytywnie zaopiniowały kandydaturę Mikołaja Pawlaka na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Krytycznie o kandydacie wypowiada się poseł PO Magdalena Kochan.

– Nie spełnia kryterium 5 lat pracy z dziećmi lub na ich rzecz. Gdyby nawet uznać pracę zawodową w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Mikołaja Pawlaka za działalność na rzecz dzieci, to jest to zaledwie dwa – z haczykiem – roku – zaznaczyła polityk.

Mecenas Mikołaj Pawlak ma duże doświadczenie prawnicze, zna szczegółowo bardzo trudne przypadki i lepiej porusza się w przepisach prawa. Natomiast to, czym może wojować Rzecznik Praw Dziecka to właśnie przepisy prawa – podkreślił poseł Jan Klawiter z Prawicy Rzeczypospolitej.

– Ponieważ nastawiał się rzeczywiście na obronę dzieci w różnych sytuacjach, myślę że to praktyczne podejście daje mu jakby pełną przewagę – wskazał poseł.

Mikołaj Pawlak na posiedzeniu komisji sejmowych mówił m.in. o wyzwaniach urzędu RPD, pytany był również o opinię dotyczącą reformy edukacji, jak również o stosunek do tzw. aborcji.

– Drodzy Państwo, nie oczekujcie, że zmienię poglądy, które zostały mi wpojone w wychowaniu i w wykształceniu. Życie jest podstawowym prawem i jako takie podlega bezwzględnej ochronie. Z tym nie będę dyskutował – powiedział kandydat.

Dodał, że od strony prawnej popiera wniosek parlamentarzystów do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisu zezwalającego na tzw. aborcję dziecka, u którego podejrzewa się wadę genetyczna lub nieuleczalną chorobę. Popiera również stanowisko, jakie w sprawie tego wniosku złożył Prokurator Generalny.

– To bardzo dobry głos, który wskazuje na to, że pan mecenas Pawlak będzie realizował tę ustawę w sposób właściwy i należyty, przyłączy się do postępowania lub będzie opiniował postępowanie przed TK  oraz będzie dbał rzeczywiście o los polskich dzieci również w tej pierwszej fazie ich rozwoju – akcentował mec. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris.

Kadencja dotychczasowego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka upłynęła pod koniec sierpnia. Sejm po raz pierwszy próbował wybrać jego następcę w połowie września, ale żaden z trójki kandydatów nie uzyskał poparcia komisji. Poparcia nie uzyskała także rekomendowana przez PiS w październiku dr Agnieszka Dudzińska. W piątek nad kandydaturą mec. Mikołaja Pawlaka będzie głosował Sejm.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22 listopada 2018

Autor: mj