Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komisja edukacji przyjęła projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce

Treść

Ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce nabiera ostatecznego kształtu. W tym tygodniu sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła projekt ustawy.

Posłowie wprowadzili łącznie 160 poprawek. O część z nich wnioskował prezydent Polski Andrzej Duda. Zmian domagały się też środowiska akademickie.

Jedna z przyjętych przez komisję poprawek dotyczy wytycznych niezbędnych do uzyskania tytułu profesora. Zapis zakłada wycofanie się z wymogu posiadania doświadczenia w kierowaniu grantami.

Jednak najwięcej wątpliwości budzi nowy organ, jakim będzie Rada Uczelni. Dyskusja nad modelem jej funkcjonowania wciąż trwa – mówi poseł Dariusz Piontkowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji.

– Rada Uczelni składająca się także z osób spoza uczelni. To będzie protest części środowisk uczelnianych. Doszło tutaj do pewnych modyfikacji i ograniczenia kompetencji Rady Uczelni. Nie będzie ona już wybierała rektora, będą tego dokonywali elektorzy. Natomiast Rada będzie mogła wskazać kandydatów. Trwają dyskusje o tym, jaki ma być kształt kompetencji Rady. Być może to się jeszcze w jakiś sposób zmieni. Ta sprawa ciągle budzi żywą dyskusję – podkreśla Dariusz Piontkowski.

Debata nad ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce będzie kontynuowana. Niewykluczone, że do projektu zostaną zgłoszone kolejne poprawki.

Drugie czytanie ustawy odbędzie się prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 1 czerwca 2018

Autor: mj

Tagi: Komisja edukacji przyjęła projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce