Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komorowski powoła PKW

Treść

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Do prezydenta wpłynęły od prezesa NSA propozycje kandydatów do Państwowej Komisji Wyborczej. Jeszcze w tym tygodniu swoje kandydatury przedstawić ma prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Po ogłoszeniu w poniedziałek oficjalnych wyników wyborów samorządowych z zasiadania w Państwowej Komisji Wyborczej zrezygnowało ośmioro członków, w tym przewodniczący Stefan Jaworski, który członkiem PKW pozostawał od 19 lat. Aktualnie jedynym członkiem PKW pozostaje Wiesław Kozielewicz, który w jej skład wszedł w ubiegłym miesiącu, zastępując Stanisława Kosmalę opuszczającego Komisję ze względu na osiągnięcie wieku 70 lat. Nowych kandydatów do 9-osobowego składu PKW zgłaszają prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz pierwszy sędzia Sądu Najwyższego, a powołuje ich Prezydent RP. Kancelaria Prezydenta poinformowała wczoraj, że do Bronisława Komorowskiego trafiły już kandydatury na nowych członków komisji z Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zapowiadał na łamach mediów, że swoje kandydatury Trybunał wskaże jeszcze w tym tygodniu. Zmiany w składzie PKW Bronisław Komorowski konsultował z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim, prezesem NSA Romanem Hauserem oraz pierwszym sędzią SN Małgorzatą Gersdorf już przed tygodniem, podczas spotkania w Belwederze.

Głosy ze strony polityków opozycji domagających się dymisji całej Państwowej Komisji Wyborczej pojawiły się tuż po ogłoszeniu cząstkowych wyników pierwszej tury wyborów samorządowych, której towarzyszyły zgłaszane przez wyborców liczne nieprawidłowości związane z głosowaniem czy liczeniem głosów i oskarżenia o fałszowanie wyborów. Do tego PKW nie była w stanie długo – wskutek niewydolności zamówionego przez Komisję systemu informatycznego – podliczyć głosów. To odpowiedzialność za niesprawność systemu informatycznego, który miał spowodować znaczne opóźnienie ogłoszenia wyników wyborów, wskazywana jest jako powód zrzeczenia się członków PKW pełnionych funkcji. Ustępujący przewodniczący Stefan Jaworski, po ogłoszeniu w poniedziałek wyników wyborów samorządowych i potwierdzając dymisje członków PKW, stwierdził jednak, że „sędziowie PKW ze zdumieniem przyjęli krytykę ze strony licznych parlamentarzystów, którzy zasiadają w parlamencie od kilku lat i tworzyli lub współtworzyli prawo wyborcze”. – Przykro nam z powodu zaistniałej sytuacji. Mimo wszystko – w naszej ocenie – nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę, która godziła w fundamenty polskiego systemu demokratycznego i polskiego systemu wyborczego, cieszącego się dużym autorytetem w świecie, systemu wyjątkowego, bo zorganizowanego ze znacznym udziałem sędziów – zaznaczył sędzia Jaworski. Stwierdził, że „ujawniona niesprawność systemu informatycznego, która skomplikowała i znacznie opóźniła ogłoszenie wyników głosowania, nie wpłynęła na rzetelność przeprowadzonych czynności wyborczych i respektowanie gwarancji określonych w Kodeksie wyborczym”.

Artur Kowalski
Nasz Dziennik, 3 grudnia 2014

Autor: mj