Koniec immunitetu formalnego?
Treść
Prawo i Sprawiedliwość złoży projekt zmiany w konstytucji. Zakłada on odebranie immunitetu formalnego parlamentarzystom, sędziom i prokuratorom.
Immunitet chroni osobę pełniącą ważną funkcję publiczną od odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwa, a ponadto może gwarantować stałe uchylenie karalności lub czasowe zwolnienie z możliwości wszczęcia postępowania karnego. W Polsce immunitety przysługują m.in. posłom, senatorom i sędziom. Ich zniesienie – już kilka miesięcy temu – zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.
– To się musi zmienić. Do tego potrzebna jest reforma sądownictwa i zniesienie immunitetów i to nie tylko parlamentarzystów, ale także sędziów – wskazał Jarosław Kaczyński.
Zniesiony miałby zostać immunitet formalny. To przywilej, który chroni przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu, w szczególności za aktywność poza polityczną. Media donosiły, że przygotowywany jest projekt zmiany konstytucji w tej sprawie. Potwierdził to sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Sobolewski. Projekt jest gotowy i miałby zostać połączony ze zgodą na konfiskatę mienia oligarchów rosyjskich w Polsce.
– Przepisy konstytucji uniemożliwiają w tej chwili skonfiskowanie tego mienia, więc chcemy połączyć oba projekty – oznajmił Krzysztof Sobolewski.
Z kolei rzecznik PiS, Radosław Fogiel, dodał, że immunitet formalny miałby zostać zniesiony nie tylko dla parlamentarzystów, ale też dla sędziów i prokuratorów. Jego zdaniem to konieczność, ponieważ nie może dochodzić do dwuznacznych sytuacji z osobami publicznymi w rolach głównych.
– Zniesienie jego formy, która sprawia, że czy sędzia, czy parlamentarzysta np. może, złamawszy przepisy ruchu drogowego, zasłonić się immunitetem – powiedział Radosław Fogiel.
Miesiąc temu poseł Konfederacji, Grzegorz Braun, stracił immunitet, bo odmówił przyjęcia mandatu za wykroczenie drogowe. Z kolei poseł Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej nie chciał poddać się kontroli policyjnej, gdy policjanci wyczuli od niego alkohol. Powołał się wówczas na immunitet.
Immunitet uchylono też poseł Joannie Scheuring-Wielgus z Lewicy w związku z zakłóceniem przez nią i jej męża Mszy świętej w jednym z toruńskich kościołów.
– Mamy nadzieję, że nasz projekt spotka się z poparciem całej sceny politycznej, bo do zmiany konstytucji oczywiście jest potrzebna większość kwalifikowana, więc konieczna jest współpraca opozycji w tej sprawie – mówił Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Co do tego, że immunitet nie powinien bronić przestępców, jest polityczna zgoda, ale po doświadczeniach z partią rządzącą mamy wątpliwości, czy zmiana w konstytucji nie będzie nadużywana przez władze – przekonywała opozycja.
– Zbigniew Ziobro będzie mógł z powodów politycznych np. jednego, drugiego czy trzeciego posła opozycji np. aresztować bez zgody Sejmu. To znaczy, że w kluczowym głosowaniu, jeżeli będzie upadał rząd, będzie mógł użyć tego narzędzia – rzekł Cezary Tomczyk, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
– Przed atakami typowo politycznymi, czyli jak będę miała ważną prawdę do powiedzenia, że gdzieś skradziono pieniądze publiczne, to ten, kto skradł pieniądze publiczne, nie może mi zamykać ust – dodała Paulina Hennig-Kloska, poseł, Polska 2050.
Projekt ustawy zniesienia immunitetu formalnego to jeden ze sztandarowych pomysłów ugrupowania Kukiz’15. Poseł Jarosław Sachajko, przypominał, że w wielu cywilizowanych państwach nie ma czegoś takiego jak immunitet od wszystkiego.
– W USA parlamentarzysta ma immunitet tylko od tego, co mówi na mównicy oraz w drodze do pracy, czyli w drodze do Sejmu. Dokładnie tak samo powinno być w Polsce – mówił Jarosław Sachajko, poseł, Kukiz 15′.
Do tego, aby projekt został przyjęty, potrzeba 3/5 głosów w Sejmie.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 23
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj