Kotwica pod ochroną
Treść
Senatorowie z senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu poparli jednogłośnie ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej.
Zastrzeżeń do projektu nie zgłosiły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biuro Legislacyjne Senatu. Jedyną uwagą, jaką przedłożył senacki prawnik, była wątpliwość zawierania zapisu: „Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej” w artykule 1. ustawy zamiast w jej preambule. Ale Biuro nie zgłosiło tej uwagi w formie propozycji poprawki, dlatego projekt można było poddać pod głosowanie.
Projekt ustawy o ochronie znaku Polski Walczącej przewiduje za jego znieważenie karę grzywny. Zapisano w nim, że „otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej”. Posłowie PiS chcieli, by w zapisie ustawy znalazło się stwierdzenie, że znak Polski Walczącej był również w okresie powojennym symbolem walki o niepodległość, jednak nie zgodzili się na to senatorowie PO.
Planuje się, że ustawa po podpisaniu jej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ma wejść w życie przed 1 sierpnia br., gdy przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwotnie propozycja ochrony prawnej znaku Polski Walczącej trafiła do komisji w 2013 r. pod postacią projektu nowelizacji ustawy o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Inicjatywa wyszła ze środowiska weteranów II wojny światowej, m.in. od Związku Powstańców Warszawskich oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Kotwica jako znak Polski Walczącej została wybrana w konspiracyjnym konkursie w 1942 roku. Do Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, które ogłosiło konkurs, nadesłano 27 propozycji. Autorką zwycięskiego była harcerka Anna Smoleńska, która studiowała historię sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na murach polskich miast. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane były na budynkach związanych z Powstaniem Warszawskim i walkami toczonymi w czasie drugiej wojny światowej
Piotr Czartoryski-Sziler
Nasz Dziennik, 18 czerwca 2014
Autor: mj