Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krajowy Plan Odbudowy ma wzmocnić walkę z wykluczeniem cyfrowym

Treść

20 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy zasili transformację cyfrową – zauważył Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. We wtorek odbyło się drugie wysłuchanie publiczne z udziałem samorządów i organizacji pozarządowych.

Krajowy Plan Odbudowy wzmocni walkę z brakiem dostępu do internetu.

– My jesteśmy jednak na ok. 20 miejscu na 28 państw w Europie, jeśli chodzi o stopień cyfryzacyjny – wskazał Waldemar Buda.

KPO zakłada likwidację tzw. białych plam, czyli miejsc bez dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb na sekundę. Rozwijana będzie sieć 5G, co wymaga szybkich zmian w prawie budowlanym – zaznaczył Jerzy Wysokiński z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Wynika to z celów Unii Europejskiej.

– Do 2030 roku ponad 80 proc. społeczeństwa ma mieć możliwość dostępu do internetu gigabajtowego – wskazał Jerzy Wysokiński.

Dodał, że konieczne jest uregulowanie prawa w związku z rozwojem pracy zdalnej i sztucznej inteligencji. Plan wzmocni cyberbezpieczeństwo. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, wspomniał o zbyt niskim finansowaniu cyfryzacji szkół. Planowana kwota to 550 mln euro.

– Ma się pojawić jeden komputer na 6 czy 7 uczniów w szkołach podstawowych – dodał Sławomir Broniarz.

KPO sfinansuje dalszą cyfryzację urzędów. Krzysztof Izdebski z Fundacji e-Państwo wskazał na brak zapisów o współpracy nowoczesnych systemów.

– Usługi ze sobą nie rozmawiają. Rozbudowujemy nowy Biuletyn Zamówień Publicznych, a gdzieś osobno są plany na zmianę w Krajowym Rejestrze Sądowym – tłumaczył Krzysztof Izdebski.

Marek Zagórski, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, zapewnił, że rząd rozważy postulaty różnych środowisk.

– Ja w tej dyskusji znalazłem bardzo wiele elementów, które są już w KPO – powiedział Marek Zagórski.

Dzięki internetowi wiele firm przetrwało pandemię – wskazał dr Wojciech Wciseł.

– Wiele sklepów przeniosło się z handlem do internetu, więc na pewno internet i jego niezawodność są dzisiaj niepodważalne – wyjaśnił dr Wojciech Wciseł.

Transformacja cyfrowa to kolejna szansa dla firm – stwierdził dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista.

– Innowacja, która pozwoli przedsiębiorcom włączyć się w przepływ towarów i usług na poziomie światowym, może spowodować, że będą oni mogli rzeczywiście konkurować ze swoimi kolegami z Niemiec, Francji czy Hiszpanii – argumentował dr Grzegorz Piątkowski.

Środki z KPO sfinansują reformę planowania przestrzennego, nad którą pracuje resort rozwoju.

– Całkowity koszt reformy planowania przestrzennego szacujemy na ok. 5 mld zł, z czego niemal 1 mld będzie pochodził z KPO – podkreśliła Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy  i technologii.

O pomocy KPO dla rolnictwa debatowała prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Na obszary wiejskie przeznaczono niespełna 900 mln euro, choć potrzeb jest dużo więcej.

– 26 proc. sołectw nie ma w dalszym ciągu dostępu do komunikacji publicznej, nie są skomunikowane ze światem. Bardzo ważna jest gospodarka wodna. Około 15 proc. polskich miejscowości w dalszym ciągu nie ma wodociągu – zauważył Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady.

Po świętach dojdzie do spotkania ekspertów, którzy określą koszty potrzeb wsi. Polska musi przedstawić Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy do końca kwietnia.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 23

Autor: mj

Tagi: cyfryzacja Krajowy Plan Odbudowy