Ks. kard. Z. Grocholewski: Jest rzeczą bardzo wymowną, że w perspektywie tej suwerenności, która płynie z własnej kultury, św. Jan Paweł II szczególną rolę przypisał środkom masowego przekazu
Treść
Jest rzeczą bardzo wymowną, że w perspektywie tej suwerenności, która płynie z własnej kultury, św. Jan Paweł II szczególną rolę przypisał środkom masowego przekazu. Mówię to dlatego, że bardzo ważne jest to dla tego ośrodka studiów, tej uczelni, na której w tej chwili jesteśmy – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.
W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XII Międzynarodowy Kongres, którego tegoroczny temat brzmi „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej – szansa i zagrożenia”. Jednym z prelegentów jest były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, który wygłosił prelekcję pod tytułem: „Idea narodu według świętego Jana Pawła II”.
Ksiądz kardynał podkreślił, że święty Jan Paweł II od samego początku swojego pontyfikatu bardzo często wypowiadał się na temat narodu.
– Święty Jan Paweł II wielokrotnie zabierał głos w sprawie narodu i to w różnego rodzaju przemówieniach i rozmaitych kontekstach. Oczywiście te jego wielorakie wypowiedzi zakładały zawsze ideę narodu, jaką miał, czyli zakładały: co oznacza dla niego naród, czym charakteryzuje się jego tożsamość. Myślę, że te koncepcję narodu przedstawił bardzo wyraźnie już na początku swojego pontyfikatu w przemówieniu wygłoszonym w siedzibie UNESCO 2 czerwca 1980 roku, w nim bowiem Papież bardzo wyraziście przedstawił swoją koncepcję narodu, gdy chodzi o jej fundamentalny element – wskazał były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
Kapłan przedstawił wizję narodu, o której mówił św. Jan Paweł II.
– Zdefiniował on wówczas czym, jego zdaniem, jest naród, mówiąc „Naród jest wielką wspólnotą ludzi, którą łączą różne spoiwa nade wszystko kultura. Naród istnieje z kultury i dla kultury”, czyli dla niego tożsamość narodu wyraża się w gruncie rzeczy w jego kulturze. By nadać temu stwierdzeniu wyrazistości, posłużył się doświadczeniem, które też uznał za pewnego rodzaju świadectwo. Powiedział wtedy „Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć, a on pozostał przy życiu i pozostał sobą, zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizyczne i potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od innych potęg” – przytoczył słowa św. Jana Pawła II ks. kard. Zenon Grocholewski.
Duchowny zaakcentował również rolę środków masowego przekazu, która była wielokrotnie podkreślana przez św. Jana Pawła II.
– Jest rzeczą bardzo wymowną, że w perspektywie tej suwerenności, która płynie z własnej kultury, św. Jan Paweł II szczególną rolę przypisał środkom masowego przekazu. Mówię to dlatego, że bardzo ważne jest to dla tego ośrodka studiów, tej uczelni, na której w tej chwili jesteśmy. Powiedział wtedy „Ta suwerenność jest i musi pozostać podstawowym kryterium w całym sposobie traktowania tej doniosłej dla współczesnej ludzkości sprawy, jaką jest sprawa społecznych środków przekazu oraz związanej z nimi informacji, a także tak zwanej kultury masowej. Skoro środki te są społecznymi środkami przekazu, nie mogą pozostawać tylko środkami dominacji nad innymi czy to ze strony czynników sprawujących władze polityczną, czy to ze strony potencjałów finansowych dyktujących ich program i profil. Muszą stawać się środkiem, a jakżeż ważnym środkiem ekspresji tego człowieczeństwa, które z nich korzysta i ostatecznie je utrzymuje. Muszą liczyć się z prawdziwymi potrzebami społeczeństwa, kulturą narodu i jego historią, muszą respektować odpowiedzialność wychowawczą rodziny, muszą liczyć się z dobrem człowieka, jego godnością. Nie mogą być podporządkowane kryteriom interesu, sensacji i doraźnego sukcesu, ale liczą się z wymogami etyki, muszą służyć budowaniu życia bardziej ludzkiego”. Pragnę dodać nawiasem, że do rozumienia idei narodu według świętego Jana Pawła II przyczynia się również umieszczenie przez niego w pewnej hierarchii wartości społecznych, organicznie ze sobą powiązanych i nierozłącznych – podsumował ks. kardynał Zenon Grocholewski.
radiomaryja.pl
Źródło: radiomaryja.pl, 22
Autor: mj