Kto nie chce ustawowego zwiększenia ochrony chrześcijan?
Treść
Fizyczne ataki na księży, przerywanie Mszy św., dewastacja kościołów i wyśmiewanie chrześcijan – to nie odosobnione przypadki, a powtarzające się przestępstwa. Pomóc przeciwdziałać takim sytuacjom ma obywatelski projekt ustawy, nad którym pochylił się Sejm.
Obywatelski projekt ustawy zwiększający ochronę uczuć religijnych, którym zajęto się w Sejmie, potocznie nazywany jest projektem w obronie chrześcijan. Zakłada on przepisy chroniące wolność religijną wobec wszystkich kościołów i związków wyznaniowych legalnie funkcjonujących w Polsce.
– Ludzie wierzący mają obszar religii, Pan Bóg jest dla nich najważniejszy. Tutaj nie chodzi o uprzywilejowanie jakiejś grupy, ale właśnie o szacunek i obronę tego, co święte – mówił poseł sprawozdawca Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski.
Obywatelski projekt dotyczący kar m.in. za lżenie Kościołów lub innych związków wyznaniowych krytykuje Platforma Obywatelska.
– Ten projekt jest jakby przykładem, że nie ma w was – mówię o projektodawcach – ani krzty chrześcijaństwa. Stworzyliście i tolerowaliście fabrykę hejtu, upolityczniliście wymiar sprawiedliwości, w istocie swoim antyzachodnim kursem w polityce podważacie fundamenty polskiego chrześcijaństwa, które z Zachodu jest wywiedzione – oskarżał koalicję rządzącą poseł KO, Rafał Grupiński.
Projekt nie uzyska poparcia Polski 2050, bo – zdaniem jej lidera, Szymona Hołowni, określającego się mianem gorliwego katolika – w Polsce nie ma zjawiska prześladowania chrześcijan.
– Uważam, że nie jest to ustawa, której potrzebujemy dzisiaj w naszym porządku prawnym. Chrześcijaństwo w Polsce nie jest prześladowane – mówię to jako praktykujący chrześcijanin. Nie zauważyłem takich oznak. Przeciwnie, w pewnym sensie można powiedzieć, że tego typu ustawy to policzek dla tych chrześcijan, którzy dzisiaj autentycznie są prześladowani w wielu krajach arabskich, w wielu krajach Azji – stwierdził szef Polski 2050.
Jednak wydarzenia w Polsce pokazują coś zupełnie innego. Jak przypomniał z mównicy sejmowej wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, skala wzrostu przestępstw przeciwko chrześcijanom jest zatrważająca.
– To jest z około 100 procent więcej w skali jednego roku (2021) w stosunku do 2020 roku – parodia Mszy regularnie na marszach równości, atak nożownika na księży w Ostrowie Tumskim – duchowny z poważnymi obrażeniami trafia do szpitala. Tak! Ponieważ zło potęguje – małe rodzi większe. Powodowanie niechęci do chrześcijan prowokuje do ataków fizycznych – zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.
Do ustawy odniosła się do także poseł Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus.
– Trzeba mieć, Szanowni Państwo, naprawdę bujną wyobraźnię, żeby postawić tezę, że chrześcijanie w Polsce są dyskryminowani – stwierdziła polityk.
Tymczasem sama poseł miała w ten proceder czynny wkład, kiedy to wraz ze swoim mężem zakłóciła Mszę św., gdy stanęła przed ołtarzem, trzymając proaborcyjne transparenty. Problem obrazy uczuć religijnych dostrzega Koalicja Polska.
– Faktycznie mamy w Polsce sytuacje, które obrażają uczucia religijne katolików, ale też prawosławnych i wyznawców innych religii. Tylko, Szanowny Panie Przedstawicielu Komitetu Obywatelskiego, Panowie Ministrowie, pytanie, czy to jest ta droga? Czy ta logika, którą pan minister Ziobro od ośmiu lat się kieruje, czyli zaostrzanie kar, cokolwiek zmieni – zwrócił uwagę poseł Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej.
Sensu zmiany przepisów nie widzi Konfederacja.
– Jeśli jest problem ze ściganiem tych przestępstw, to jest to raczej kwestia braku woli, a nie przepisów, bo te przepisy są. Jeśli brakuje woli w przypadku np. u prokuratury, to Państwo macie jakieś tam chody u pana Prokuratora Generalnego, zwróćcie się do niego, by uruchomić te procedury – stwierdził poseł Dobromir Sośnierz z Konfederacji.
Istotą projektu nie jest jednak zaostrzanie kar, a ochrona tego, co święte.
– Czy wolnością człowieka jest to, by malować obiekty sakralne? Czy jest wolnością człowieka to, żeby przerywać Mszę świętą? Czy piłowanie Kościołów jest wolnością człowieka? Nie jest. Ten projekt powinien być poparty przez chrześcijan, wyznawców judaizmu, islamu, agnostyków i ateistów – zwrócił uwagę minister Michał Wójcik.
Dziś odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj