Kultura w społeczności lokalnej
Treść
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ma 50 lat. W ramach jubileuszu odbyła się już sesja poświęcona miejscu WOK w rozwoju kulturalnym Lubelszczyzny. Otacza on opieką wiele zespołów folklorystycznych ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, organizuje Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Podczas sesji omawiano też rolę stowarzyszeń regionalnych i misję tego rodzaju placówek. Jeden z referatów wygłosił o. prof. dr. hab. Leon Dyczewski, kierownik Katedry Socjologii Kultury oraz dyrektor Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL.
Podczas sesji mówił Ojciec Profesor o roli instytucji w tworzeniu kultury społeczności lokalnej. Jakie zadania powinien spełniać w środowisku dom kultury?
- Kulturę tworzy się razem z innymi, w grupie, która ją przekazuje i rozwija. I właśnie miejscem, w którym mogą się spotkać wszyscy mający potrzebę wspólnego tworzenia, dzielenia się swoimi zainteresowaniami, uzdolnieniami, jest dom kultury. Wiąże się z tym kolejna funkcja tego rodzaju placówki: integrowanie społeczności lokalnej. Jest to szczególnie ważne dziś, w czasach anonimowości, kiedy mieszkańcy nawet małych społeczności mają ze sobą coraz mniej wspólnego. Dom kultury buduje i rozwija więzi między ludźmi, tworzy zespoły działające na różnych płaszczyznach, które jednocześnie są nośnikami lokalnej kultury, co sprzyja zakorzenieniu jednostek w danej społeczności. To ważne zadania tego rodzaju placówki. Ponadto dom kultury jest miejscem dyskusji, wspólnego myślenia i działania, rozbudzania zainteresowań, częstszego obcowania z dobrami kultury, umożliwia wszechstronny kontakt z kulturą symboliczną, która wyrywa człowieka z codzienności i odnosi do rzeczywistości niematerialnej.
Instytucja kulturalna - jaką jest każdy dom kultury - jest swoistym łącznikiem między kulturą lokalną a regionalną i narodową - przez kontakty i wymianę z podobnymi instytucjami, np. przez organizację imprez o szerszym zasięgu, tak jak w przypadku WOK - Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Jak - w odniesieniu do przedstawionych zadań - widzi Ojciec Profesor wieloletnią działalność lubelskiego WOK?
- Lubelski WOK przez 50 lat swojej pracy rozwijał i stabilizował kulturę symboliczną w mieście i regionie, dawał oparcie dla działalności różnego rodzaju twórczych środowisk i zespołów, tworzył wiele możliwości działania na rzecz kultury lokalnej. Przykładem tego są chociażby takie osiągnięcia, jak: widoczne ożywienie prac towarzystw regionalnych, których obecnie w województwie lubelskim jest już ponad sto, konkurs recytatorski dla młodzieży, ożywiona działalność teatrów wiejskich utrwalających dawne, zapomniane obrzędy i tradycje, wspomniany Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu, działalność wydawnicza. To tylko kilka przykładów punktujących wielostronną działalność WOK.
Na czym ośrodki kultury, w tym lubelski WOK, powinny w przyszłości szczególnie skupić się w swojej pracy?
- Na pewno na działaniach prowadzących do ożywiania i pogłębiania tożsamości kulturowej środowisk lokalnych oraz zakorzenienia w kulturze lokalnej i narodowej, na stymulowaniu mniejszych ośrodków kultury i dbałości o wymianę między nimi, na pogłębianiu patriotyzmu i twórczym korzystaniu z innych kultur.
Dziękuję za rozmowę.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2006-09-29
Autor: wa