Kwiatkowski zreformuje więzienia
Treść
Powołanie Rady Polityki Penitencjarnej, która doradzałaby Ministerstwu Sprawiedliwości przy przeprowadzaniu gruntownych zmian w działaniu Służby Więziennej, wzmocnienie kontroli w jednostkach penitencjarnych oraz zmianę sposobu ochrony osadzonych, którzy są świadkami m.in. w ważnych sprawach karnych - zapowiada minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
- Planując systemowe działania, nie chcieliśmy w doraźny sposób ulepszać istniejącego systemu - deklarował Kwiatkowski. Przypomniał także, że struktura organizacyjna polskiego więziennictwa jest w zasadniczej części oparta na rozwiązaniach, które zostały przyjęte pół wieku temu. Zauważył również, że pięćdziesiąt lat to wystarczający okres, aby dokonać krytycznej oceny sytuacji i wyciągnąć wnioski. Zdaniem resortu sprawiedliwości, najwięcej na zmianach zyskają ci, którzy w imieniu państwa izolują najgroźniejszych przestępców, a więc funkcjonariusze Służby Więziennej. Mają poprawić się im warunki pracy. Kwiatkowski zapowiedział redukcję anonimowości wśród funkcjonariuszy, która w jego opinii powodowała negatywne skutki w relacjach pomiędzy funkcjonariuszami a osadzonymi.
Zmianom ma ulec wewnętrzny system kontroli w Służbie Więziennej. - Odchodzimy od dotychczas realizowanej w dużej części tzw. kontroli statycznej, niestety często przeprowadzanej zza biurka i w oparciu o dokumenty związane z wymaganą sprawozdawczością w tej służbie na rzecz kontroli dynamicznej, stosowanej przez zespoły wizytacyjne pracujące w sposób niezapowiedziany - wyjaśnił.
Zmieni się również struktura organizacyjna Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w której zostanie powołane biuro kontroli.
Kwiatkowski zaapelował o wsparcie i większe zaangażowanie środowisk naukowych i organizacji pozarządowych w reformę więziennictwa. W tym celu powołano Radę Polityki Penitencjarnej, która ma doradzać ministerstwu w reformie służby penitencjarnej.
Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości nie ukrywa, że zmiany są spowodowane dużą liczbą zgonów ważnych więźniów - jak śmierć Artura Zirajewskiego, ważnego świadka w procesie dotyczącym zabójstwa komendanta głównego policji, gen. Marka Papały.
Mateusz Dąbrowski
Nasz Dziennik 2010-01-19 nr 15
Autor: jc