Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Likwidacja urzędu Rzecznika Finansowego

Treść

Rząd przymierza się do likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego. Kompetencje tej instytucji ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Rzecznika Finansowego powstał w 2015 roku, przejmując obowiązki Rzecznika Ubezpieczonych. Przez ten czas Rzecznik Finansowy udzielił 125 tys. porad oraz reagował na ponad 100 tys. skarg na działalność banków i firm ubezpieczeniowych.

Urząd działa skutecznie – mówi Rzecznik Finansowy prof. Mariusz Golecki.

– Np. w sprawach dotyczących kredytów walutowych bardzo wiele poglądów wyrażonych przez rzecznika zostało do tej pory podzielonych przez sąd – wskazuje prof. Mariusz Golecki.

Tymczasem Ministerstwo Finansów przygotowało projekt o przeniesieniu kompetencji Rzecznika Finansowego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pomysł chwali prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

– Tego typu działania mają zapewnić jedną, silną instytucję publiczną – UOKiK – do której konsument, którego prawa mogłyby zostać naruszone, zawsze będzie wiedział do kogo się zwrócić i z jakiej pomocy skorzystać. Mamy tutaj synergię narzędzi, które obecnie są rozproszone na rynku – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Połączenie kompetencji dwóch instytucji nie będzie korzystne – zauważa prof. Mariusz Golecki.

– Dlaczego oceniam krytycznie? Dlatego, że bardzo trudno jest pogodzić to czym zajmuje się UOKiK czyli ochronę zbiorowych interesów klientów z ochroną indywidulanych osób – ocenił Rzecznik Finansowy.

Na czele nowej komórki w UOKiK-u ma stanąć koordynator. Jednak kluczowe decyzje podejmować ma prezes Urzędu. Jak zauważa prof. Tomasz Bekrycht z Uniwersytetu Łódzkiego, prezes UOKiK-u jest mniej niezależny od obecnego Rzecznika Finansowego.

– Kadencyjność Rzecznika Finansowego to zupełnie coś innego niż możliwość powoływania i odwoływania prezesa UOKiK przez premiera w każdej chwili tłumaczy prof. Tomasz Bekrycht.

Likwidacje urzędu krytykuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, przypominając, że działania Rzecznika Finansowego były dobrze oceniane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Projekt nie podoba się też resortowi sprawiedliwości.

„Nie może uzyskać poparcia ministra sprawiedliwości, z uwagi m.in. na fakt, że stoi ona w sprzeczności z dominującym w Unii Europejskiej i na świecie instytucjonalnym modelem ochrony konsumentów” – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara istnienie Rzecznika Finansowego jest niezbędne.

Wiceminister aktywów państwowych Adam Śliwka mówi o niekorzystnym wpływie zmian na prowadzenie postępowań.

„Może dojść do osłabienia zaufania konsumentów do rynku finansowego, co wpłynie negatywnie na instytucje finansowe, w tym te, w których Skarb Państwa posiada bezpośrednio lub pośrednio udziały” – ocenia Adam Śliwka.

Kadencja Rzecznika Finansowego trwa 4 lata. Obecny rzecznik swoją funkcję pełnić ma do 2023 roku.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 10

Autor: mj

Tagi: rzecznik finansowy UOKIK