List otwarty Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość
Treść
Warszawa, 5 stycznia 2012 r.
W związku z dyskryminacją mediów katolickich Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek dotyczący zwołania Komisji Kultury i Środków Przekazu w sprawie postępowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącego uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Klub Parlamentarny PiS przygotowuje również projekt uchwały Sejmu dotyczący zobowiązania Najwyższej Izby Kontroli do przeprowadzenia kontroli w KRRiT w sprawie procesu udzielania koncesji na częstotliwości telewizji cyfrowej.
"Projekt Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce" zakłada utworzenie 3 multipleksów telewizji cyfrowej. Niestety media katolickie nie znalazły miejsca na żadnym z trzech multipleksów przeznaczonych dla stacji telewizyjnych. Warto przypomnieć, że w multipleksie nr 1 miała zostać odtworzona cała publiczna i komercyjna oferta analogowa, co stanowić miało gwarancję powszechności dotychczasowych usług audiowizualnych i gwarancję rekompensaty uzyskanych wcześniej praw dotychczasowych nadawców do nadawania analogowego w postaci gwarancji nadawania cyfrowego. Multipleks nr 1 miał być więc w założeniu multipleksem "odtworzeniowym", przeznaczonym na cele związane z wyłączeniem nadawania analogowego.
Zgodnie z "Projektem Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce" w planowanej ustawie dotyczącej wdrożenia w Polsce telewizji cyfrowej powinna znaleźć się regulacja, zgodnie z którą na Przewodniczącego KRRiT zostanie nałożony obowiązek dokonania z urzędu (w terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy, w drodze decyzji) zmiany koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób analogowy w celu umożliwienia rozpowszechniania tego programu w sposób cyfrowy w multipleksie - dla nadawcy, który w dniu wejścia w życie rozpowszechnia program telewizyjny w sposób analogowy.
Z uwagi na powyższe założenia Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość analizuje konieczność wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach prawa, w szczególności w ustawie o radiofonii i telewizji, ustawie Prawo telekomunikacyjne oraz w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej - których celem byłoby dostosowanie obowiązujących przepisów do powyższych założeń poczynionych na etapie sporządzenia Planu wdrażania telewizji cyfrowej. W kontekście ostatnich problemów Telewizji Trwam związanych ze zmianą koncesji aktualne przepisy - jak się wydaje - pomijają bowiem wcześniejsze założenia i gwarancje przyjęte w Planie wdrażania. Klub Parlamentarny PiS rozważa również zmianę prawa zakładającą uruchomienie dodatkowego, czwartego multipleksu z ośmioma częstotliwościami do rozdysponowania; z uwzględnieniem potrzeb odbiorców, w tym w szczególności z uwagi na konieczność zagwarantowania szerokiej oferty programowej dla różnorodnych odbiorców. Aktualna sytuacja powoduje bowiem eliminację konkurencyjności na rynku telewizji cyfrowej.
Klub Parlamentarny PiS przygotowuje projekt uchwały Sejmu dotyczący zobowiązania Najwyższej Izby Kontroli do przeprowadzenia kontroli w KRRiT w sprawie procesu udzielania koncesji na częstotliwości telewizji cyfrowej.
Klub Prawo i Sprawiedliwość chce również zwołania w najbliższym możliwym terminie posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu w sprawie postępowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącego uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Nasz Dziennik Poniedziałek, 9 stycznia 2012, Nr 6 (4241)
Autor: au