Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Magazyny puchną

Treść

Blisko pół miliarda złotych kosztować będzie rozbudowa podziemnego magazynu gazu w Strachocinie koło Sanoka na Podkarpaciu.
Inwestycja jest realizowana przez PGNiG dzięki 50 mln zł dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozwoli na dwukrotne zwiększenie pojemności magazynu.
Strachocina była najwcześniej odkrytym złożem gazu ziemnego w Polsce. - Po wydobyciu blisko 4 mld m sześc. gazu zdecydowano o przekształceniu tego złoża w podziemny magazyn błękitnego paliwa - podkreśla Józef Potera, dyrektor geologii w oddziale PGNiG w Sanoku.
Do niedawna pojemność magazynu wynosiła 100-120 mln m sześciennych. Po rozbudowie pomieści on ok. 330 mln m sześc. gazu, z możliwością dalszej rozbudowy. Magazyn, który stanowi część krajowego systemu energetycznego, ma być gotowy pod koniec kwietnia.
Wyniki badań geologicznych pokazują, że na Podkarpaciu znajduje się ok. 40 procent krajowych złóż gazu. Perspektywiczne zasoby geologiczne tego surowca szacowane są tu na kilkaset miliardów metrów sześciennych. Z kolei ilość zasobów wydobywalnych, czyli ekonomicznie uzasadnionych, sięga ok. 50 mld m sześciennych. Rozbudowa magazynu w Strachocinie, a także inwestycje w Wierzchowicach, Mogilnie czy Kosakowie to ważne przedsięwzięcia PGNiG. W ciągu najbliższych lat spółka wybuduje łącznie 9 podziemnych magazynów gazu. Będą one wykorzystywane także w okresach niedoboru gazu. Ma to pozwolić na powiększenie gospodarczych i strategicznych rezerw tego surowca. W pewnym stopniu wpłynie na uniezależnienie energetyczne Polski, ponadto ma też zapewnić korzystniejszą pozycję negocjacji na dostawy gazu importowanego.
Roczne zapotrzebowanie na gaz w Polsce wynosi około 14 mld m sześc., z czego większość sprowadzana jest z Rosji.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2011-02-15

Autor: jc