Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Marszałek Sejmu E. Witek powołała zespół roboczy do walki z pandemią

Treść

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powołała zespół roboczy, który zajmie się propozycjami opozycji dotyczącymi walki z czwartą falą epidemii koronawirusa.  

Z inicjatywy marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, doszło do spotkania przedstawicieli wszystkich sił parlamentarnych. [czytaj więcej] Politycy dyskutowali o sposobach skutecznej walki z pandemią. Porozumienie domaga się stworzenia narzędzi do kontrolowania obywateli, czy są zaszczepieni.

– Takie, chociażby jak paszport covidowy, powszechne testy PCR, świadectwo przebytej choroby dla ozdrowieńców – mówił Maciej Wypij z Porozumienia.

Ludowcy chcą zachęcać Polaków do szczepienia nagrodami finansowymi.

– Świadczenie 600 zł za zaszczepienie się. Po prostu nie ma teraz innego wyjścia. Inne kraje to wprowadziły. Wprowadziła to Grecja, USA – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Lewica wychodzi ze strategią Stop Covidowi.

– Stop Covidowi to: „S” jak sprawy dotyczące ograniczeń, „T” jak testowanie, „O” jak ograniczenia dla osób, które są niezaszczepione i  „P” jak przeciwdziałanie i paszporty covidowe – oznajmił Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy.

Polska 2050 Szymona Hołowni domaga się wpisania ich propozycji do rządowej ustawy dotyczącej walki z pandemią.

– Na przykład dawanie możliwości usługodawcom, czyli fryzjerkom, księgarzom, gastronomii sprawdzania paszportów covidowych. Nie tylko pracodawcom – wskazała Hanna Gill-Piątek.

Grupa kilkudziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości przygotowała projekt ustawy, który miał umożliwić pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt nie został ostatecznie złożony. W opozycji do pomysłów posłów partii rządzących oraz ugrupowań opozycyjnych staje Konfederacja.

– To, co wiemy o zamysłach rządzących i totalnej opozycji, to wszystko jest projektem działań niekonstytucyjnych – zaakcentował Grzegorz Braun, poseł Konfederacji.

Rozszerzenie kontroli obywateli w kwestiach związanych ze zdrowiem budzi poważne wątpliwości prawne – zwrócił uwagę prof. Artur Ławniczak, prawnik.

– W konstytucji, w drugim rozdziale, jest fragment poświęcony obowiązkom i one są wyliczone. Z tego, co pamiętam, nie ma tam obowiązku szczepienia się – powiedział prof. Artur Ławniczak.

Jeszcze przed spotkaniem z marszałek Sejmu lider PO, Donald Tusk, zaatakował rząd, przekonując, że ten stchórzył przed pandemią. Polityk spotkał się z przedstawicielami Rady Medycznej, która doradza premierowi. Według Donalda Tuska rząd nie uwzględnia rad swoich ekspertów.

– Tak naprawdę rząd nigdy nie poinformował o powodach, dla których nie informuje opinii publicznej, jakie to są rekomendacje i dlaczego nie realizuje żadnych rekomendacji Rady Medycznej – mówił Donald Tusk.

W spotkaniu w Sejmie z ramienia Platformy Obywatelskiej wziął udział Borys Budka, podkreślając, że to rząd ma wszystkie narzędzia, aby wprowadzić odpowiednie rozwiązania.

– Jeżeli będą one miały rekomendacje Rady Medycznej, to oczywiście będziemy je wspierać – przekonywał Borys Budka.

Podsumowując prawie trzy godzinne rozmowy, marszałek Elżbieta Witek podkreśliła, że miały one charakter merytoryczny.

– Mam nadzieję, że z rozwiązań proponowanych przez różne kluby i koła powstanie projekt, który będziemy mogli przyjąć ponad podziałami – powiedziała Elżbieta Witek.

Efektem rozmów jest powołanie specjalnego zespołu roboczego. Na jego czele stanie wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

– Będziemy rozmawiać nad tymi propozycjami – oznajmił wiceminister Waldemar Kraska.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś kolejne 28 380 nowych zakażeń i śmierć 460 osób z powodu koronawirusa.

– Niezależnie od scenariusza jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej, która jest gotowa na przyjęcie pacjentów, która przyjmuje pacjentów. Chce zwrócić uwagę, że szczepienia powodują, iż mamy mniej hospitalizacji – zapewnił minister Adam Niedzielski.

Na ten moment rząd nie zdecydował się na wprowadzenie nowych dodatkowych obostrzeń.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: COVID-19 Elżbieta Witek pandemia