Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mieszkanie plus szansą dla osób, które nie mogą uzyskać własnego lokum

Treść

Rządowy program Mieszkanie plus to ogromna szansa dla wielu Polaków, którzy z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na uzyskanie własnego lokum. Jakie są szczegóły tego programu?

Pan Grzegorz z Wałbrzycha samotnie wychowuje trójkę dzieci. Do tej pory, cała czwórka zmuszona była do mieszkania w 48-metrowym lokalu na poddaszu.

– To było pomieszczenie ze strychu, gdzie właściciel pozwolił mi zrobić po prostu mieszkanie. Własnymi rękoma ze strychu zagospodarowałem takie małe mieszkanko dla mnie i dla trójki dzieci – wskazał Grzegorz Magoński.

Jednak warunki tam panujące były nie do wytrzymania. Szczególnie dla najstarszej córki pana Grzegorza, która cierpi na astmę.

Dym zaczął się pojawiać w mieszkaniu, bo komin zaczął już być nieszczelny. Z tym dymem to było okropnie. Był duży, nawet na korytarzu – mówiła jedna z córek.

Teraz rodzina pana Grzegorza mieszka w godnych warunkach. A to wszystko dzięki rządowemu programowi Mieszkanie plus.

– W tej chwili stawiamy na to, żeby więcej mieszkań było budowanych dla tych osób, które nie kwalifikują się na tzw. mieszkania socjalne, komunalne, jakie mają samorządy dla najbiedniejszych osób, czy mieszkania społeczne, czynszowe – zaznaczył Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Szef resortu zwrócił uwagę, iż chodzi także o osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup własnego lokalu.

Bardzo ważnym elementem wspierającym program jest obowiązujący od stycznia 2019 roku pakiet dopłat do czynszu, realizowany w ramach projektu Mieszkanie na start. Jest to bezzwrotna pomoc finansowa państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu.

Dopłaty do czynszu mogą trwać przez 15 lat. Trzeba spełniać warunki, które będą weryfikowane. Chodzi przede wszystkim o dochód na członka rodziny – wskazała poseł PiS Gabriela Masłowska.

Z programu można skorzystać na dwa sposoby.

Jest tutaj pomyślany najem mieszkań nowych, wyposażonych, urządzonych często pod klucz. Natomiast z czasem poprawy sytuacji finansowej tej rodziny, można pokrywać część kosztów inwestycji i w przyszłości to mieszkanie uzyskać na własność – wyjaśniła polityk.

Aktualnie istnieją dwa kluczowe kryteria, które musi spełniać osoba ubiegająca się o przystąpienie do programu Mieszkanie plus. Są to: brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania, domu czy lokalu spółdzielczego, a także zdolność czynszowa. Procedura nie jest skomplikowana, wystarczy tylko złożyć odpowiednie dokumenty.

– Dwa tygodnie trwało to wszystko. Ja po prostu byłam w szoku, tańczyłam w tym mieszkaniu, bo dla mnie to bardzo ważne, że mnie nikt nie wyrzuci i mam szansę skończyć swoje studia, a także mam szansę na wykształcenie swoich dzieci – powiedział pani Hanna, najemca lokum w ramach Mieszkania plus.

Budową lokali w ramach programu Mieszkanie plus zajmuje się Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości. Zgodnie z zapowiedzią ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, do końca roku w przygotowaniu – na różnym etapie – ma być 100 tys. mieszkań.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 30

Autor: mj