Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Min. D. Piontkowski: Mimo podwójnego rocznika, rekrutacja do szkół średnich odbywa się tak samo jak w latach poprzednich

Treść

Mimo podwójnego rocznika, rekrutacja do szkół średnich odbywa się tak samo jak w latach poprzednich – zapewnił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jednocześnie uspokoił, że licea, technika i szkoły branżowe są przygotowane na przyjęcie uczniów.

Tegoroczny nabór do szkół średnich jest wyjątkowy, bo obejmuje podwójny rocznik uczniów. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewnił jednak, że wszyscy absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów znajdą swoje miejsca w szkołach.

– Teraz jesteśmy w trakcie drugiego etapu rekrutacji, gdzie uczniowie składają swoje wnioski do szkół, w których są jeszcze wolne miejsca. Ten etap rekrutacji trwa do końcówki sierpnia i wtedy przytłaczająca większość z tej grupki, która jeszcze nie dostała się w pierwszym etapie, znajdzie swoją właściwą szkołę – zapewniał min. Dariusz Piontkowski.

W związku z kumulacją rocznika, uczniowie – jak podkreśliła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty – nie muszą obawiać się żadnych, znaczących niedogodności w nauce.

– Z całą pewnością może się zdarzyć, że w niektórych miejscach będzie dłużej trwał dzień. Z takich naszych analiz wynika, że co najwyżej mowa tu o dwóch, trzech godzinach, nie więcej – tłumaczyła Barbara Nowak.

Małopolska kurator oświaty zapewniła, że na pewno lekcje nie będą odbywały się w sobotę. W ocenie ministra edukacji narodowej, rekrutacja do szkół średnich została wykorzystana do rozgrywek politycznych. Hasła opozycji o braku miejsc w szkołach nie były uzasadnione.

– To były raczej ataki polityczne niemające żadnego rzeczywistego uzasadnienia – akcentował minister edukacji.

Poza dużą reformą edukacja w dalszym ciągu wymaga nowych decyzji. Na ten temat minister edukacji Dariusz Piontkowski rozmawia ze wszystkimi centralami związkowymi. Wznowione mają być także obrady „okrągłego stołu” edukacyjnego i to w każdym województwie. Wszystko w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Spotkanie 5 września odbędzie się w Warszawie – mówił wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

– W dalszym ciągu edukacja wymaga kolejnych decyzji, ale te decyzje muszą być jak najbardziej szeroko podejmowane. Stąd właśnie słuchanie, ściąganie informacji od tych najbardziej zainteresowanych – podkreślał Zdzisław Sipiera.

Na Okrągły Stół Edukacyjny – tym razem w Małopolsce – zaprasza wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Obrady odbędą się na początku września, najprawdopodobniej w Tarnowie.

– Wszystkie głosy, które padną podczas „okrągłego stołu” w województwie małopolskim, będziemy przekazywać do Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Po to właśnie, aby te głosy wybrzmiały na poziomie ogólnopolskim – zapewniał Piotr Ćwik.

W tej chwili nauczyciele nie mają powodu, aby strajkować. Rząd dba o ich wynagrodzenia – mówił minister edukacji, który z nadzieją patrzy na wrzesień. Związek Nauczycielstwa Polskiego wciąż nie wycofał się jednak ze wznowienia akcji protestacyjnej.

– Wcielamy w życie, zgodnie z porozumieniem z „Solidarnością”, kolejną podwyżkę dla nauczycieli o prawie 10 procent. Łącznie z podwyżką ze stycznia tego roku da to około 15-procentową podwyżkę – powiedział Dariusz Piontkowski.

To jest najwyższa podwyżka w ciągu jednego roku, jaką kiedykolwiek otrzymali nauczyciele. Minister edukacji narodowej ma nadzieję, że ostudzi to zapał strajkowy. Tym bardziej, że w kolejnych latach także przewidziane są podwyżki.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 18 sierpnia 2019

Autor: mj