Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Min. M. Maląg: Bezpieczeństwo finansowe, zdrowie i aktywność seniorów priorytetami polityki senioralnej rządu

Treść

Dla rządu Zjednoczonej Prawicy bezpieczeństwo finansowe, zdrowie i aktywność seniorów są priorytetami polityki senioralnej. Ta polityka – jak powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg – opiera się na dwóch filarach. Jeden z nich to wsparcie pieniężne, a drugi to szereg programów stwarzających warunki, by osoby starsze jak najdłużej były zdrowe i aktywne.

Wśród rządowych propozycji uwzględnione zostały rozwiązania m.in. z zakresu bezpieczeństwa seniorów, wsparcia na rynku pracy, przeciwdziałania samotności, a także dostosowania infrastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych. Wszystko to jest utrzymane w duchu solidarności międzypokoleniowej – dodała minister.

Marlena Maląg spotkała się dziś z seniorami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Złożyła im życzenia i dziękowała za zaangażowanie w wychowanie dzieci i wnuków. Szefowa resortu przypomniała też działania rządu wspierające polskich seniorów, m.in. trzynastą emeryturę.

– Dzięki Karcie Rodziny, którą podpisał pan prezydent Andrzej Duda, to świadczenie będzie dalej wypłacane. Ważne jest, abyśmy wsparli naszych seniorów. Waloryzacja rent, emerytur i trzynasta emerytura w tym roku wyniosła 22 mld zł. Mimo tej trudnej sytuacji, w której jesteśmy jako kraj. ze względu na epidemię koronawirusa,  te świadczenia są zagwarantowane i będą realizowane. Na program „Senior +” rocznie przeznaczamy 80 mln zł. Mamy ponad 770 placówek, które powstały i funkcjonują – powiedziała Marlena Maląg.

O tym, jak ważna i potrzebna jest mądra polityka senioralna, świadczą dane. Średnio co czwarty Polak to osoba w wieku powyżej 60 lat, a wszystkie prognozy wskazują na to, że proces starzenia się społeczeństwa będzie się pogłębiał.

Według prognoz Eurostatu i OECD w 2050 r. Polska będzie jedną z najstarszych gospodarek w Europie.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Marlena Maląg seniorzy