Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modernizacja polskich linii kolejowych

Treść

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dwie umowy na modernizację odcinków linii kolejowych w woj. małopolskim: z Suchej Beskidzkiej do Chabówki oraz z Wadowic do Andrychowa.

 

To kolejne ważne wydarzenie z punktu widzenia rozwoju transportu kolejowego w naszym kraju – tak o nowych umowach na modernizację odcinków linii kolejowych w woj. małopolskim, podpisanych w poniedziałek przez PKP PLK, mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

– To nie tylko wydarzenie regionalne, to wydarzenie ogólnopolskie i w takich kategoriach, bardzo proszę, abyśmy je traktowali – wskazał szef resortu. 

Zgodnie z pierwszą z podpisanych umów, zmodernizowany zostanie ostatni, środkowy fragment kolejowej Zakopianki, czyli linii prowadzącej z Krakowa do Zakopanego, na odcinku od Suchej Beskidzkiej do Chabówki. Koszt tej inwestycji to ponad 600 mln zł brutto.

– To koszty związane nie tylko z przebudową szlaków w takim wymiarze tradycyjnym, jak my sobie to wyobrażamy. To także nowoczesny system zarządzania ruchem, to także nowoczesny system bezpieczeństwa. I w takie systemy wyposażana jest dzisiaj polska kolej – wyjaśnił Andrzej Adamczyk.

Dzięki takim inwestycjom polska sieć kolejowa staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej przyjazna społeczeństwu.

– To kolejne oszczędności, to kolejne przyspieszenie na tymże szlaku kolejowym Kraków–Zakopane. To większa łatwość i komfort dojazdu do pracy, do miejsc wypoczynku – powiedział minister.

Projekt ma być zrealizowany do 2023 roku. Druga z podpisanych umów zakłada modernizację odcinka linii kolejowej nr 117 pomiędzy Wadowicami i Andrychowem.

– Na tym krótkim odcinku od Wadowic do Andrychowa czas przejazdu skróci się o 10 minut. Ponadto poprawi się również stan infrastruktury, poprawią się perony, będzie nowy peron, nowy przystanek w Wadowicach, który zostanie udostępniony dla podróżnych w drugiej połowie 2022 roku – wskazał Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK S.A.

Koszt inwestycji opiewać będzie na kwotę ponad 129 mln zł.

Komfort, bezpieczeństwo, skrócenie czasu przejazdu, to są wszystkie te rzeczy, które są wyznacznikiem działań. Myślę, że warto też przypominać i zwracać uwagę na to, że te działania mają także bardzo wymierny charakter proekologiczny – ocenił Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 17 grudnia 2019

Autor: mj