MPiPS chce udoskonalić program Rodzina 500 plus
Treść
Za dwa dni mija rok od wejścia w życie programu Rodzina 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce udoskonalać projekt. W najbliższych dniach ma się ukazać dokument, który będzie szacunkiem całego systemu wsparcia rodzin.
To, co proponuje ministerstwo to przede wszystkim doprecyzowanie przepisów, które sprawiają trudności w ich interpretacji.
– Są na pewno przepisy, które nastręczają samorządom trudności interpretacyjne, chociażby te, które dotyczą opieki naprzemiennej. Tak jest też z przepisami dotyczącymi utraty i uzyskiwania dochodu – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.
Resort rodziny zakłada także doprecyzowanie dochodu przy ryczałtowcach – zaznacza minister Elżbieta Rafalska.
– Są też takie uwagi, które mówią, że większość osób prowadzących działalność gospodarczą opartą o ryczałt – deklaruje zaniżane dochody i tu też zastanawiamy się, w jaki sposób urealnić te deklarowane dochody – dodaje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Dokument ma być oceną całego systemu wsparcia. Eksperci przyjrzą się, więc świadczeniom rodzinnym, funduszowi alimentacyjnemu, funkcjonowaniu pomocy społecznej. Dokument będzie zawierał rekomendacje i wnioski. Beneficjenci programu 500 plus – jak mówi Elżbieta Rafalska – powinni być spokojni, nie będą się one odnosić do podstaw programu Rodzina 500 plus. Minister proponuje także ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenie rodzinne i wychowawcze.
Pozytywnie na te propozycje odpowiada Katarzyna Stanulewicz z Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Ujednolicenie terminu wpłynęłoby korzystnie zarówno dla rodzin, jak i dla pracowników – tłumaczy.
– Ta systematyczność – do tej pory bardzo płynnie wygląda w urzędach i nie byłoby po prostu potrzeby, żeby ponownie rodzice musieli przychodzić, załatwiać sprawy związane z wnioskami – zaznacza Katarzyna Sanulewicz.
Z programu Rodzina 500 plus korzysta obecnie prawie cztery miliony dzieci, to aż 55 proc wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia. Świadczenie pobiera 63 proc. dzieci mieszkających na wsi i 48 proc. dzieci z miasta. Program jest dobrze postrzegany także za granicą naszego kraju – analizują go ministrowie Chin, Czarnogóry, Łotwy, Litwy, ale też Amerykanie – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.
– Takie zainteresowanie, jaki nasz program wywołał w Europie i nie tylko w Europie – to na prawdę nas zaskoczyło. Każde spotkanie z ministrem innego państwa, nawet gdy tematy zupełnie nie dotykają naszej polityki rodzinnej zawsze wracają do programu 500 plus – podkreśla minister.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2017 r., w naszym kraju urodziło się 35 tys. dzieci. To o 4,2 tys., czyli o 13,6 proc. urodzeń więcej, niż w styczniu ubiegłego roku.
Rządowy program 500 plus pozytywnie ocenia 77 procent Polaków. To duża ulga w wychowaniu dzieci – przyznają rodzice, którzy otrzymują takie świadczenie.
– W naszej rodzinie program 500 plus przydaje się ze względu na edukację domową, głównie na cele edukacyjne, czyli na materiały rożne do edukacji dla dzieci, na dodatkowe książki, dodatkowe podręczniki – jak również dodatkowe wyjścia do muzeum czy do teatru – wyjaśnia Anna Bieniek, matka trójki dzieci.
Program 500 plus wpływa także na pobudzenie konsumpcji wewnętrznej, a to z kolei pozytywnie wpływa na naszą całą gospodarkę.
TV Trwam News/ RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 29 marca 2017
Autor: mj