Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzyka Marcina Kopczyńskiego

Treść

Muzyka pisana przez młodych kompozytorów ma nie lada kłopoty. Bardzo trudno jej zaistnieć, dostać się do filharmonii czy publicznego radia. Ale chyba największy kłopot mają współcześni twórcy z odbiorcami, bo piszą zazwyczaj dzieła dwóch wykonań: pierwszego i ostatniego - jak to barwnie określił Wojciech Kilar. Premierowa płyta Marcina Kopczyńskiego zawiera dzieła młodego i utalentowanego kujawskiego kompozytora. Tej muzyki słucha się z prawdziwą przyjemnością.

Marcin Kopczyński urodził się 1973 r. w Inowrocławiu. Tam uczył się gry na fortepianie i rogu. W 1998 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem bydgoskiej Akademii Muzycznej z kompozycji oraz z teorii muzyki. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. J. Drzewieckiego, a także na kursach m.in. u prof. K. Popowej-Zydroń. Poza pracą na uczelni w Bydgoszczy jest akompaniatorem w PSM w Inowrocławiu oraz organistą parafii św. Jadwigi Królowej. Zdobył wiele prestiżowych nagród. Jego ośmiogłosowy motet "In Te Domine speravi" (1996) znalazł się w finale konkursu New London Choir Choral Composition Prize. Ma pokaźny dorobek twórczy, który był prezentowany w Polsce i za granicą.
Tytuł debiutanckiego albumu "Strumień myśli" tłumaczy w następujący sposób: "Te utwory, w sposób przemyślany ułożone w muzyczną opowieść, kojarzą się ze strumieniem różnych wrażeń, refleksji, nastrojów, myśli, które przenikały mój umysł podczas komponowania i które, mam nadzieję, udzielą się też słuchaczom".
Płytę otwiera "Panta Rhei" - rodzaj ruchliwego preludium o płynnie zmieniającej się harmonice i różnorodnych akcentach, ale jednocześnie kompozycja o wyrazistej dramaturgii. Dalej jest "Agnus Dei" w transkrypcji na sopran i fortepian stanowiące pełne dramatyzmu i ekspresji wołanie o pokój. "Przestrzeń barw" to dwuczłonowa kompozycja, w której dominuje wrażenie przestrzenności i bogata kolorystyka. Specjalne miejsce na tej płycie zajmuje "Tutti e soli" na orkiestrę smyczkową. Inspiracją do jego powstania była twórczość Vincenta van Gogha, szczególnie jego obraz "Sorrow". Kolejna kompozycja to muzyczne opracowanie antyfony ku czci Matki Bożej "Tota pulchra es Maria", której słowa są uwielbieniem piękna i doskonałości duszy Maryi. Następnym utworem na płycie jest "III Sonata fortepianowa", dzieło o zmaksymalizowanej prostocie budowy, a jednocześnie z wielką siłą oddziaływania dążące do potężnej ostatecznej kulminacji. Kolejne utwory to dwie pieśni na sopran i fortepian: "Na polanie soczystej" do słów Swietłany Owczarskiej oraz "Italiam! Italiam!" do wiersza C.K. Norwida, gdzie kompozytor stara się przywołać nastrój niezwykłego wiersza - poczucie bezkresnej przestrzeni, samotność i tęsknotę płynącego po morzu pielgrzyma. Następną kompozycją płyty jest "Koloreska" (1995) na gitarę. Utwór składa się z dwóch części: improwizacyjnego preludium oraz cyklu wariacji. "Chiromancja" do słów L. Staffa powstała w 2007 roku. Płytę wieńczy utwór "Muzyka radosna dla dzieci na 4 ręce" - cykl pięciu miniatur o stylistyce neoklasycznej.
Wykonania dzieł inowrocławianina podjęli się młodzi utalentowani muzycy oraz renomowana Orkiestra Kameralna "Amadeus". Samo wykonanie jest bardzo piękne i komunikatywne.
ks. Arkadiusz Jędrasik

Marcin Kopczyński "Strumień myśli", Acte Préalable AP0186, 71'50"
Płytę można kupić w: Acte Préalable, tel. 022 648 88 38, lub actepre@wp.pl

"Nasz Dziennik" 2009-02-23

Autor: wa