Przejdź do treści
Przejdź do stopki

MZ zapowiada skuteczniejszą walkę z rakiem u kobiet

Treść

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie profilaktyki pierwszego rzędu w zakresie zapobiegania chorobom nowotworowym u kobiet. Zabiegi te będą refundowane.

Zazwyczaj ich rozwój przebiega bezobjawowo, a w stopniu zaawansowanym są nie do zatrzymania. Plasują się na 4. miejscu pod względem śmiertelności. Mowa o nowotworze piersi i raku jajnika. Do tej pory stosowana była profilaktyka drugorzędowa w przeciwdziałaniu tym chorobom. Polegała ona na badaniach przesiewowych umożliwiających wczesne wykrywanie choroby. Obecnie metoda ta nie należy do najbardziej nowatorskich – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jeziorski z Konsulatu Krajowego w Dziedzinie Chirurgii Onkologicznej.

– Wydaje mi się, że jest to wielkie osiągnięcie polskiej onkologii i wielkie osiągnięcie potencjalnych pacjentów onkologicznych, którzy w tej chwili będą mieli możliwość poddania się zabiegom, które uchronią od nowotworu – powiedział prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jeziorski.

Statystki przekonują specjalistów, że innowacje w dziedzinie onkologii są niezbędne.

– Rocznie – według statystyk – mamy około 3,7 tys. chorych na raka jajnika w Polsce. Spośród tych chorych od 13-15 proc. są to pacjentki z mutacjami w genie BRCA1 – dodał.

W Polsce ponad 100 tys. kobiet jest nosicielami zmutowanego genu. Pomimo tego, że w ich przypadku wskaźniki pokazują 40-47 proc. szans na zachorowanie, to ryzyko choroby wzrasta diametralnie u tych kobiet, u których w rodzinie były przypadki raka, bezpośrednio w linii żeńskiej.

– Musimy tutaj zdać sobie sprawę z tego, że mówimy o profilaktyce, czyli mówimy o sytuacji, w której nie doszło jeszcze do zachorowania, czyli nie mówimy o pacjentach, mówimy o kobietach, które mają poczucie zdrowia i w wyniku analizy genetycznej wykryto u nich mutację w genie – powiedział prof. Arkadiusz Jeziorski.

Onkolodzy zdają sobie sprawę, że nie wszystkie kobiety zdecydują się na zabieg usunięcia piersi czy jajników wcześniej niż zostanie stwierdzona u nich choroba. Dlatego do pracy zaangażowani zostaną psychologowie, którzy będą wspierać pacjentki w tej decyzji.

Minister zdrowia wyraził pełną aprobatę dla nowej metody profilaktyki.

– Nie czekajmy na nowotwór, leczmy go zanim on wystąpi – wskazał prof. Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało także całkowitą refundację zabiegów.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 3 czerwca 2018

Autor: mj

Tagi: Ministerstwo Zdrowia