[NASZ TEMAT] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Obecność Maryi jest stała, permanentna i wpisana w naszą polską tożsamość
Treść
Warto pamiętać, że polski katolicyzm zapatrzony w Maryję, matkę i kobietę uczynił niezwykle godnym, cennym i pięknym spojrzenie na niewiastę – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.
Matka Boża ma szczególne znaczenie w dziejach narodu polskiego. Gość programu „Rozmowy niedokończone” podkreślił, że Maryja jest „permanentnie i odwiecznie obecna w życiu Polaków od samego początku”.
– Obecność Maryi jest dostrzegalna od początku naszej polskiej tożsamości. Warto przypomnieć, że pierwszy zapis polskości – utrwalony jako znak kulturowy – to pieśń „Bogurodzica”, dedykowana Matce Bożej. Pieśń pełniła rolę hymnu narodowego śpiewanego przy wielu bardzo ważnych wydarzeniach, które były przełomowe w naszych dziejach – przypomniał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.
Innym wyrazem działania Maryi i jej wyjątkowej roli dla Polaków była pobożność narodowa.
– Była to pobożność bardzo charakterystyczna dla naszego polskiego etosu – wskazał duchowny.
Kolejnym dowodem na to, iż Matka Boża jest szczególną orędowniczką Polaków, są „Śluby Jasnogórskie” z 1 kwietnia 1656 roku. Król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej przy obrazie Matki Bożej „Łaskawej” uczynił Maryję królową Polski. Monarcha powiedział wówczas: „Do najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie za patronkę moją i za Królową państw moich obieram…wszystkie moje ludy Twojej osobliwej opiece i obronie polecam…”.
– Do tego wydarzenia z czasów tzw. potopu szwedzkiego odwołał się Prymas Stefan Wyszyński, który ponowił Śluby Jasnogórskie w 1956 roku. Wiemy, że były to również dramatyczne czasy dla Polski – poinformował rozmówca TV Trwam.
Ponadto po II wojnie światowej ks. kard. August Hlond, z udziałem Episkopatu Polski, dokonał Aktu zawierzenia narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.
– Obecność Maryi jest stała, permanentna i wpisana w naszą polską tożsamość. To związanie z Maryją wpłynęło również na szczególne znaczenie kobiety w naszej kulturze. Jest to bardzo ważne w obecnych czasach, kiedy feminizm podsyca dziś różne spory. Warto pamiętać, że polski katolicyzm, zapatrzony w Maryję, matkę i kobietę uczynił niezwykle godnym, cennym i pięknym spojrzenie na niewiastę – wskazał ksiądz profesor.
Szczególnym wyrazem troski Maryi o polski naród jest Bitwa Warszawska zwana również „Cudem nad Wisłą”. Z relacji bolszewików, którzy walczyli z Polakami, wynika, że podczas walk ujrzeli na niebie potężną, kobiecą postać, od której biło jasne światło. Według ich twierdzeń miało to zadecydować o tym, że Polska zwyciężyła Bitwę Warszawską.
– Dziś próbuje podważać się wpływu Maryi na to zwycięstwo. Podkreśla się geniusz naszych dowódców i kryptologów. Ponadto mówi się o nieudolności Józefa Stalina i niedociągnięciach sowieckiego sztabu. Na pewno te wszystkie elementy są bardzo ważne, ale dla ludzi wierzących – a taki był nasz naród – te niekwestionowane elementy zostały ostatecznie wpisane w Bożą interwencję – wyjaśnił gość programu.
Wiarygodności relacjom bolszewików dodaje fakt, że byli to ludzie niewierzący.
– Bolszewicy pałali do nas nienawiścią, a mimo to wypowiedzieli piękne świadectwa o widzeniu Matki Bożej nad Warszawą (…). Te świadectwa były niezwykłe i porażające, szczególnie dla bolszewików – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.
Jednak pomimo tak wyraźnych znaków świadczących o obecności Maryi w dziejach Polski oraz dowodów o jej opiece nad nami, cały czas mierzymy się z nowymi wyzwaniami, by nie zapomnieć o Jej ogromnej roli w naszym życiu.
– Mamy dziś do czynienia z kwestionowaniem synonimu Polak-katolik, matka-Polka oraz obecności katolicyzmu w dziejach Polski – ocenił duchowny.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 16
Autor: mj