Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie bili się o komisje

Treść

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz (PO) poddała wczoraj pod głosowanie wniosek w sprawie wyboru składu osobowego stałych komisji sejmowych. Parlamentarzyści, z niewielkimi wyjątkami, jednomyślnie przegłosowali, kto będzie w nich zasiadał. - Głosowało 448 posłów, za głos oddało 446 posłów, przeciw był 1 poseł, a wstrzymał się również 1 poseł. Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę - oświadczyła marszałek Sejmu. Zgodnie z przyjętym dokumentem, w Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji znajdą się m.in. Marek Biernacki (PO), Jarosław Zieliński (PiS) i Mirosław Pawlak (PSL). W Komisji Finansów Publicznych mają pracować m.in. Jerzy Żyżyński (PiS), Jan Łopata (PSL) i Sławomir Neumann (PO). Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie pracował w Komisji Łączności z Polakami za Granicą razem z politycznymi przeciwnikami z PO: Joanną Fabisiak i Jerzym Fedorowiczem. Bój o polskie rolnictwo będą toczyć kolejną już kadencję m.in. Krzysztof Jurgiel (PiS) i Mirosław Maliszewski (PSL), wybrani do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Również Senat ustalił wczoraj skład komisji. Wcześniej jednak poddano pod głosowanie uchwałę w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Jako kandydata na to stanowisko wysunięto senatora Andrzeja Misiołka z Platformy Obywatelskiej. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarządził tajne głosowanie w tej sprawie. Po odczytaniu jego wyników okazało się, że kandydaturę tę poparło 94 senatorów na 95 głosujących, ponieważ jeden z głosów był nieważny. - Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru przewodniczącego komisji - oznajmił Borusewicz. Kolejnym punktem posiedzenia było powołanie stałych komisji senackich. Misiołek jako sprawozdawca Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich zaprezentował wniosek w tej sprawie. Poinformował, że komisja zapoznała się z zaproponowanymi składami i "rekomenduje Senatowi ich przyjęcie w takiej formie, w jakiej one są". Zdecydowano się jednak uwzględnić w nich poprawkę, ponieważ senator Jarosław Wojciech Obremski (Koło Senatorów Niezależnych) został mylnie umieszczony w Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, podczas gdy składał akces do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Borusewicz poddał zatem gotowy dokument pod głosowanie. - Na 96 głosujących 93 było za. Nie głosowały trzy osoby. Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie powołania komisji senackich - stwierdził marszałek Senatu.
Zgodnie z uchwalonym składem w senackiej Komisji Obrony Narodowej nie zabraknie m.in. Bogdana Klicha (PO), byłego ministra obrony. Beata Gosiewska, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej wicepremierze w rządzie PiS, zasiądzie natomiast w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Komisji Kultury i Środków Przekazu znajdą się m.in. publicysta Jan Maria Jackowski (PiS) i Andrzej Person (PO).

Jacek Dytkowski

Nasz Dziennik  Piątek, 18 listopada 2011, Nr 268 (4199)

Autor: au